İlki 1984 yılında yapılan ve bu yıl .si düzenlenecek olan Uluslararası Tiyatrolar Festivali bu yıl tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.
Başvurular, Denizli Büyükşehir Belediyesince belirlenecek ve Denizli Büyükşehir Belediyesine ait resmi internet sitesinde ilan edilecek olan seçici kurul tarafından değerlendirilecektir. Seçici kurulun belirlediği tiyatro grupları ile yeniden temasa geçilecektir.
Bu bağlamda başvuru yapacak amatör tiyatro gruplarının;
tarihine kadar Denizli Büyükşehir Belediyesinin resmi internet sitesinde yer alan linki takip ederek başvuruda bulunması gerekmektedir.
• Başvuruda bulunan tiyatro grupları, sergileyecekleri oyunun görüntülerini içeren bir cd/dvd ve festival şartnamesini imzalı olarak internet sitesinde belirtilen adrese ulaştırmaları gerekmektedir.

Başvuru için;
FESTİVALİ BAŞVURU FORMU


The th International Theatre Festival, whose first edition was in 1984, will be held from . The theatre groups participating from abroad are supposed to apply to us until . The applications will be assessed by the selection committee determined by the municipality of Denizli.
The committe will be announced on the official website of the municipality of Denizli. The groups which are admitted by the selection committee will be contacted.
These applicants must;
• apply following the link on the official web site of the municipality of Denizli
• submit a cd/dvd of the play that they will perform in the festival to the address given in the web site.
Note : The municipality of Denizli will meet the demand for food and accommodation throughout the festival. Their transportation expenses are also paid by the municipality of Denizli beginning from the moment when they land in Turkey until they arrive in Denizli. We do not pay for their travel expenses for travelling to Turkey.
Please transmit this message to the theater groups and companys in your country. Thank you..

For Application :
FESTIVAL APPLICATION FORM