Ana Sayfa Projelerimiz Yaya Üst Geçitleri Yunus Emre Yaya Üst Geçidi Hizmete Giriyor

Yunus Emre Yaya Üst Geçidi Hizmete Giriyor

Denizli Belediyesi’nin, şehirlerarası karayollarında yayaların karşıdan karşıya geçişini güvenli hale getirmek için yaptığı Yunus Emre Yaya Üst Geçidi tamamlandı. Şehrin 10. Yaya Üst Geçidi konumundaki Yunus Emre Yaya Üst Geçidi'nin resmi açılışı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın şehri ziyaretinde yapılacak.
Denizli Belediyesi, şehirlerarası karayollarında köprülü kavşak yapımlarının ardından zaman içerisinde ihtiyaç duyulan yerlere de yaya üst geçitlerinin yapımına devam ediyor. Bu kapsamda Denizli'yi Antalya ve Muğla'ya bağlayan şehirlerarası karayolu üzerine şehrin 10. üst geçidi olacak Yunus Emre Yaya Üst Geçidi bu güzergahta hem yaya hem de araç trafiğini daha güvenli hale getirecek.


Hayat kurtaracak
İnsan hayatının her şeyden önemli olduğunu dile getiren ve Denizli'de yapılan üst geçitler sayesinde karşıdan karşıya geçişlerde yaralanmalı ve ölümlü kazaların minimuma indiğine dikkat çeken Başkan Zolan, " Yunus Emre Üst geçidi Denizlimizin 10. Yaya üst geçidi. Bu geçidin ayrı bir özelliği var. Burası Denizli'nin en uzun platformu olan üst geçididir. 65 metre tek parça halinde ayağı olmadan trafikteki güvenliği sağlayacak şekilde yapımı tamamlanan geçidin açılışını Başbakanımız yapacak. Bu bölgede bilindiği üzere yolun karşısına geçerken sıkıntı yaşanıyordu. Ama şimdi hem yol daha güvenli hale geldi hem de yaşanan sıkıntı ortadan kaldırıldı. Söz konusu şehirlerarası yolu baştan aşağı yeniliyoruz. Yol, alt yapısı, çevre düzenlemesi, yan yolları, refüjleriyle dünya standartlarının da üzerinde olacak. Denizlimiz, yollarıyla, caddeleriyle ve yaya üst geçitleriyle ön plana çıkan bir kent haline geldi. Yaya üst geçidimiz de bu çalışma kapsamında hizmete giriyor" dedi.


Denizli bunu hak ediyor
İhtiyaç duyulan bölgelere üst geçitlerin yapımına devam edeceklerini belirten Başkan Zolan" İhtiyaç olduğu sürece üst geçit yapacağız. Tabi planladığımız üstgeçitlerimiz var. Trafik yoğunlaşıyor bu durumdan çocuklarımız ve yaşlılarımız hızla akan trafikte risk gurubu içindeler. Güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmesi için zorluk yaşanılan bölgelerde çalışmalarımız devam edecek. Planlanan üst geçit projelerimiz var. Bunlardan bir tanesi Akhan’da olacak. Kaybedilen yılları bizim telafi etmemiz lazım. 9 yılı aşkın süredir bunun telaşı içerisindeyiz. 2004 yılında göreve gelindiğinde bir tane yaya üst geçidi yoktu. Bir tane bile köprülü kavşak yoktu. Denizli’nin giriş çıkışları maalesef köye giriş çıkıştan daha kötü durumdaydı. Komşu illere imrenir durumdaydık. Şuan giriş çıkışlarımız çok güzel durumda. Türkiye’deki tüm iller bize imreniyor. Başbakanımızın millete hizmet etme anlayışıyla hareket ediyor ve Denizli insanını güzelliklerle buluşturmaya devam ediyoruz. Başbakanımızın Denizli ziyaretinde resmi açılışı yapacağı üst geçit şimdiden hayırlı olsun" dedi.
Denizli'nin ilk asma köprü görünümlü üst geçidi olan Yunus Emre Yaya Üst Geçidi, 65 m uzunluğunda. Platform genişliği ise 4 metre. Kemer yüksekliği 15 m olan üst geçit için 200 ton çelik kullanıldı.


+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr