Ana Sayfa Projelerimiz Spor Tesisleri Binicilik Kursu ile özgüvenli çocuklar

Binicilik Kursu ile özgüvenli çocuklar

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin 7-15 yaş grubu çocuklar için açtığı ücretsiz binicilik kursu, çocukların kendine olan özgüvenini ve hayvan sevgisini artırırken, kurstan yararlanan engelli çocuklar için ise adeta terapi görevi görüyor. Bugüne kadar 7 bin çocuğun katıldığı ücretsiz binicilik kursundan özellikle engelli aileleri son derece memnun olduğunu belirtiyor.
Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin gelecek nesillerin modern tesislerde, sağlıklı ve düzenli spor yapması amacıyla yürüttüğü projelerden biri olan ücretsiz binicilik kursu vatandaşların yoğun ilgisini çekiyor. Bu kapsamda, Denizli Büyükşehir Belediyesi Geleneksel Spor Oyunları Kompleksi'nde 7 -15 yaş grubu çocuklar ve engelli çocuklar binicilik eğitimi almaya devam ediyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği ücretsiz binicilik kursuna 2 yıldır engelli oğlunu getiren Şener Öz, oğlu Kenan'ın kursa geldiğinde çok mutlu olduğunu belirterek, "Kenan atları çok seviyor. Kursun çok faydasını görüyoruz. Oğlum spastik engelli, ata bindikten sonra daha hareket ediyor. Kursun devamını diliyorum. Bütün herkesin kurstan faydalanmasını tavsiye ediyorum” dedi. Engelli annesi Ümmü Oğuz ise, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'a teşekkür ederek, "Belediyemiz böyle bir kurs düzenlemese bizim çocuklarımızın binicilik öğrenme imkanı olamazdı. Belediyemizin afişlerini görüp kursun yapılacağı mekanı gelip, gördük. Üç senedir çocuklarım kursa devam ediyor" diye konuştu.

Aileler kurstan memnun

Çocukların kurstan çok memnun olduğunu kaydeden Oğuz, şöyle konuştu: "Çocuklar binicilik hakkında sohbet ediyorlar, atlarla ilgili daha fazla bilgi edindiler. Bilgisayar başında ya da televizyon karşında böylece daha az vakit geçiriyorlar. Binicilik kursunda ata binerken keyifli ve güzel zaman geçiriyorlar. Çok memnunuz. Çocuklar sosyal faaliyetlere katılmış oldu, hayvanlara karşı korkuları azaldı. Engelli kızım hayvanlardan korkuyordu. İlk geldiğimizde korkarak ata bindi fakat şimdi sürekli binicilik kursuna gelmek istiyor ve attan inmek istemiyor. Eskiden koyun sevmekten korkuyordu , şimdi her derse atları beslemek için bir torba havuç ile gelerek onları elleri ile besliyor." Binicilik kursunda eğitim alan 12 yaşındaki Eren Özdemir de, “İki yıldır ata biniyorum. Ata binmek çok güzel bir duygu. Yaşıtlarımın mutlaka gelip ata binmeleri lazım” dedi.

Sağlıklı nesiller için

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, çocukların modern tesislerde, sağlıklı ve düzenli spor yapabilmesi için bir çok ücretsiz kurs düzenlediklerini belirterek, "Kursumuzu açtığımız günden bu yana yaklaşık 7 bin çocuğumuza binicilik eğitimi verildi. Ücretsiz olarak sunduğumuz binicilik kursuna katılan tüm çocuklarımızın kurs malzemelerini Büyükşehir Belediyesi olarak karşılıyoruz. Türkiye’de sadece Denizli’de bulunan Denizli Büyükşehir Belediyesi Geleneksel Spor Oyunları Kompleksi'nde verdiğimiz kurs sayesinde aynı zamanda çocuklarımızın ata sporları ile tanışmasına önayak oluyoruz" dedi. Binicilik kursuna haftada iki gün engelli çocukların katıldığına işaret eden Başkan Zolan, "Bizim geleceğe dönük en büyük yatırımımız çocuklarımızdır. Onların sosyal, kültürel ve spor alanlarında kendilerini ifade edeceği hizmetlerimize devam edeceğiz” diye konuştu.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr