Ana Sayfa SMARTEnvi Projesi

SMARTEnvi ProjesiSMARTEnvi Projesi

(Vahşi Katı Atık Depolama Sahalarını İyileştirerek Çevre ve Su Kaynaklarımıza Yönelik Tehlikeleri Azaltmak için Akıllı Karar Sistemleri)

 

Gebze Teknik Üniversitesi'nin yürütücü kuruluş olduğu "Vahşi Katı Atık Depolama Sahalarını İyileştirerek Çevre ve Su Kaynaklarımıza Yönelik Tehlikeleri Azaltmak için Akıllı Karar Sistemleri (Smart Decision Tools for Reducing Hazards to Our Environment and Water Resources by Rehabilitating Open Dumps)" başlıklı AB projesi 71 başvuru arasından desteklenmeye hak kazandı. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) 2020 Yılı Teklif Çağrısı Dönemi Erasmus+ Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklıklar Dijital Eğitime Hazırlık Projeleri (KA226-VET) başvuru sonuçlarına göre SMARTEnvi kısa adlı bu proje, sunulan 71 proje içerisinden seçilen 11 proje arasına girmeyi başardı. Projede Türkiye, İtalya, Bulgaristan, Romanya ve Polonya'dan üniversite, belediye ve özel firmaları temsil eden 9 ayrı paydaş yer alıyor. Proje, vahşi katı atık depolama sahalarını iyileştirerek çevre ve su kaynaklarına yönelik tehlikeleri azaltmak için akıllı karar destek sistemleri geliştirmeyi hedeflemektedir. 

 

Belediyemiz 2014 yılında on dört ilde büyükşehir belediyesi kurulmasına ilişkin 6360 Sayılı Kanun ile Büyükşehir Belediyesi olmuştur. Bu kapsamda Belediyemizin hizmet alanları il sınırı olarak değişmiş ve tüm ilçelerimizdeki vahşi katı atık depolama alanlarının düzenlenmesi ve rehabilitasyonu çalışmaları Belediyemiz tarafından yapılmaya başlanılmıştır. Söz konusu alanların hem yangın ve patlama riski hem de sızıntı suları ile yüzey ve yer altı sularını kirletme riskini önlemek için bu alanlar rehabilite edilmektedir. Bu projenin paydaşı olarak Belediyemiz de ilimizdeki vahşi katı atık depolama sahalarının iyileştirilmesi çalışmaları ile çevre kirliliğini önlenmiş olacaktır.

 

Resmi olarak projenin çıktılarına ve projeyle ilgili diğer bilgilere aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

https://smart-envi.gtu.edu.tr

 


+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr