Ana Sayfa Belediyemiz Ödüllerimiz Başkan Osman Zolan’a büyük onur

Başkan Osman Zolan’a büyük onur

Denizli’de hayata geçirdiği Azerbaycan - Karabağ Parkı ve Hocalı Soykırımı Anıtı ile Türk dünyasının takdirini kazanan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a, İLESAM tarafından “Türk Dünyası Onur Madalyası” verildi. Bugüne kadar dünyada 13, Türkiye'de ise 1 kişiye verilen madalyanın 15'incisi Başkan Osman Zolan'a takdim edildi.
17.12.2017
Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 3. kez düzenlenen Denizli Uluslararası Yaren Şairler Şöleni final gecesi ile sona erdi. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen geceye, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan ve çok sayıda davetli katıldı. Geceye Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) tarafından Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a verilen “Türk Dünyası Onur Madalyası” damgasını vurdu. Yurtdışı, Orta Asya ve Türk dünyasında emek verenlere İLESAM tarafından verilen özel ödülün daha önce dünyada 13, Türkiye'de ise sadece Prof. Dr. Tuncer Gülensoy’a verildiği belirtildi. Başkan Osman Zolan'a verilen ödülün Denizli’de hayata geçirdiği Azerbaycan-Karabağ Parkı ve Hocalı Soykırımı Anıtı nedeniyle olduğu açıklandı.

Başkan Osman Zolan: "Hocalı soykırımı unutulmasın"

Madalyayı İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız'dan alan Başkan Zolan, burada yaptığı konuşmada, Türk Dünyası Onur Madalyası'nın kendisini çok duygulandırdığını söyledi. Başkan Osman Zolan, “Böyle işler yapmak bizim vazifemiz, görevimiz. Biz geçmişimize sahip çıkmak, Türk dünyasında bir ve beraber olabilmek, kardeşlerimize destek olabilmek adına aynı zamanda bu zulmü unutturmamak adına böyle bir çalışma yaptık” dedi. Hocalı’da bebeklerin, çocukların vahşice katledildiğini anlatan Başkan Zolan, “Oradaki kardeşlerimiz tamamen kuşatıldılar, aç bırakıldılar. Ama dünyadan ses çıkmadı. Katliam gerçekleşti ve maalesef cenazeler bile ortalıkta kaldı. Bu bir insanlık suçuydu, vahşetti. Bu katliam unutulmasın istedik" dedi.

"Madalyayı taşımak büyük bir onur"

Başkan Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bir olacağız, güçlü olacağız, diri olacağız. Artık nerede bir kardeşimiz yaşıyorsa, nerede bir Müslüman yaşıyorsa, nerede bir mazlum varsa, kim zulüm altında inliyorsa hep beraber sahip çıkmak ve dünyaya haykırmak gerekiyor. Çok şükür ülkemiz o noktaya ulaştı. Artık sesler daha gür çıkıyor. İnşallah bu birlik ve beraberlik noktasında yaptırımlar da güçlü bir şekilde sonuçlanacak. Bu nezaketinizden dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum. Bu çok ağır bir madalya. Gerçekten büyük bir onur. İnşallah Allah’ım taşımayı nasip etsin, bizleri mahcup etmesin.”

Başkan Osman Zolan, dünyada madalyayı alan 15. kişi

İLESAM Genel Başkanı Parmaksız da, Hocalı Soykırımı'na karşı bütün dünyanın gözünün kör, kulaklarının ise sağır olduğunu söyleyerek, "Ama Denizli Büyükşehir Belediyesinin gözü kör değil, kulakları sağır değil. Siz bu anıtı dikerek bütün dünyaya cevap verdiniz. İLESAM olarak size Türk Dünyası Onur Madalyası veriyoruz. Bu madalyadan şimdiye kadar 15 kişiye verildi. Sayın Başkanım Osman Zolan Türkiye'de bu madalyayı alan ikinci kişisiniz. Genelde yurt dışında, Orta Asya'da ve Türk dünyasında emek verenlere bu madalyayı veriyoruz. Türk dünyasını bir olarak düşünüyoruz" dedi.

Denizli'de 2 gün şiir vardı

Denizli’yi iki gün boyunca şiire doyuran Denizli Uluslararası 3. Yaren Şairler Şöleni finalinde 18 şair şiirlerini okudu. Konuk sanatçı Zekai Tunca’nın yer aldığı şiir şöleni ve müzik dinletisi büyük beğeni topladı. Şölen kapsamında düzenlenen programlarda ise Hayati İnanç ve Mehmet Nuri Parmaksız’ın katıldığı "Hayata Şiirden Bakmak" konulu konferans düzenlendi. Bunun yanında lise ve dengi okullarda 24 ayrı oturumda şiir ve edebiyatın konuşulduğu etkinlikler yapıldı.


+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr