Ana Sayfa Belediyemiz Ödüllerimiz Başkan Zolan: Bu gurur hepimizin

Başkan Zolan: Bu gurur hepimizin

Sürdürdüğü çalışmalar ve ürettiği projeler ile En Çevreci Belediye, En Sağlıklı Şehir, unvanını elinde bulunduran Denizli Belediyesi bu kez Türkiye’nin En Temiz Kenti seçildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ödülün gururunu yaşadıklarını söyleyen Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, “ Bu başarı bu kentte yaşayan herkesin. Denizli’de yaşamaktan gurur duyun” dedi.
06.06.2012
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu yıl ilki düzenlenen ‘Temiz Türkiyem Yarışması’nda Denizli Belediyesi, en temiz kent kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü. Ödülü alan Denizli Belediye Başkanı Zolan, “Amacımız ödül almaktan ziyade, halkımızı huzurlu ve sağlık bir ortamda yaşatmak” dedi.

Dünya Çevre Günü’nde düzenlenen ‘Temiz Türkiyem Yarışması’nda Denizli Belediyesi en temiz kent ödülleri kategorisinde birincilik ödülü aldı. Four Seasons Hotel’de düzenlenen ödül töreninde biriciliği layık görülen Denizli Belediyesi’nin ödülünü Belediye Başkanı Osman Zolan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Müsteşar Yardımcısı İrfan Uzun’un elinden aldı. Denizli Valisi Abdülkadir Demir’inde katıldığı ödül töreninde nüfusu 50 bin ve 750 bin arasında olan belediyelerde birincilik ödülünü Denizli, ikincilik ödülünü Bolu ve üçüncülük ödülünü Kütahya belediyesi kazandı.

Denizli’de gerçekleştirdikleri ve gerçekleştirecekleri projeleri anlatan Zolan, “Denizlimizde çok büyük projeler gerçekleştirdik. Daha önce de çok sayıda ödül olduk. Sonuçta bu ödüller bir sonuç. Amacımız ödül almaktan ziyade insanımızı huzurlu ve sağlıklı bir ortamda yaşamasını sağlamak” dedi.


Yaptıkları çalışmaların bakanlık tarafından takip ediliyor ve ödüle layık bulunuyor olmasının kendileri için gurur kaynağı olduğunu belirten Başkan Zolan, sözlerini şöyle sürdü: “Bizim için onurlu ve mutluluk verici bir durumdur. Tüm Türkiye ve dünya Denizlimiz kadar temiz olmalıdır. Denizli Belediyesi atık su arıtmasıyla birçok ile örnektir. Arıtılan suda balık yaşıyor ve 1. sınıf tarımsal sulama suyu olarak kullanılıyor. 2004’de kanalizasyon suyu tarlalarda bahçelerde kullanılır ürünleri de bizim soframıza gelirdi. Ama şimdi oralardan nerelere geldik. Belediye bugün çöpten elektrik üretiyor. Önceden çöp dağlarında patlama olurdu. Şimdi biz o gazdan 3 bin konutun elektriğini karşılayacak elektrik üretiyoruz. Burada iş ortaklarımız da var. Çöpleri evimizde ayrıştırılmış şekilde topluyoruz. Çevreye yönelik 28 farklı kriterlerin değerlendirilmesi sonucunda 1. olduk. Gelecekte sizlerin ve tüm canlıların daha sağlıklı ortamda yaşaması adına en büyük sorumluluğumuz olarak bunu yapıyoruz. Denizli belediyesi olarak geleceğe yatırım anlamında olağanüstü çaba sarf ediyoruz. Bu yapmış olduğumuz gayretin görülmesi, fark edilmesi ve Denizlimizin en temiz kent seçilmesi bizi mutlu etti ve yeni çalışmalar için de heyecanlandırdı. Sonuçta şehrimiz, ülkemiz ve dünyamız bize bir emanet. Çünkü her türlü krizler aşılabilir ama çevrede yaşanan kriz artık son krizdir. Çevrede yaşanan kriz, geri döndürülmesi mümkün olmayan bir krizdir. Bu başarı aynı zamanda kent insanının başarısı. Sürdürdüğümüz çevresel çalışmalara destek olan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu gurur hepimizin.”Törene katılan Denizli Valisi Abdülkadir Demir ise “ Denizli Belediyesi’ni elde ettiği başarıdan dolayı kutluyorum. Kentteki tüm kurumların her konuda olduğu gibi özellikle çevre konusunda uyum içinde çalışıyor olması bizi mutlu ediyor. Bu başarı elbette ki tesadüf değil belediyemiz kent merkezinde çok önemli işlere imza attı. Başkan Zolan’ı kutluyorum. Denizli merkezdeki çevre konusunda böyle güzel çalışmaları ilçelere ve genele yaymak için çalışıyoruz” diye konuştu.

Türkiye'nin en temiz kenti yarışmasında, Büyükşehir belediyeleri kategorisinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi birinciliği paylaştı. Türkiye'nin en temiz kenti yarışmasında nüfusu 10 bin ve 50 bin arasında olan belediyelerde ise birinciliği Didim, ikinciliği Eğirdir, üçüncülüğü Çiftlikköy elde etti.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr