Ana Sayfa Belediyemiz Ödüllerimiz Denizli'ye Sağlıklı İl Ödülü

Denizli'ye Sağlıklı İl Ödülü

Denizli Belediyesi, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin düzenlediği Sağlıklı Şehirler 2011 En İyi Uygulama Yarışması’nda, Sağlık Kategorisi’nde birincilik ödülü aldı.
25.09.2011

  Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin 7. Yıl Konferansı Eskişehir Anemon Otel’de gerçekleşti. 
  Toplantı öncesi Sağlıklı Kentler Birliği’nin15. Olağan Meclis Toplantısı düzenlendi. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Altın, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile çok sayıda protokol üyesi ve davetliler toplantıya katılanlar arasında yer aldı. 
  
Ev sahipliğini Tepebaşı Belediyesi’nin yaptığı toplantıda, açılış konuşmalarının ardından Sağlık 2020 Politikaları, Başkanlar Oturumu düzenlendi. Liverpool Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Ron Gould’un moderatörlüğünü üstlendiği oturumda, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli’de belediyenin son 7 yıldır kente kazandırdığı yatırımlar hakkında bilgi verdi.
  -DENİZLİ’YE SAĞLIKLI YAŞAM ÖDÜLÜ- 
    Sağlıklı Kentler Birliği’nin 7. Yıl Konferansı’nda, ‘Sağlıklı Şehirler 2011 En İyi Uygulama Yarışması’nda birinci olan belediyeler plaketle ödüllendirildi. Denizli Belediyesi ise 18 üye belediyeden gelen toplam 45 projenin içinden ‘Hareketli Yaşa, Egzersiz Yap Ödülün Sağlık Olsun’ projesiyle 2011 Sağlıklı Yaşam Kategorisi ödülü almaya hak kazandı. Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, ödülü, ev sahibi Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın elinden aldı. Yarışmada, Denizli Belediyesi’nin yanı sıra 3 belediye daha çeşitli ödüllere layık görüldü.
  
-EN ANLAMLI ÖDÜL-
  
Başkan Zolan, sağlıklı kentlerden alınan en sağlıklı il ödülünün önemine işaret etti.
  Sağlığın üzerine hiçbir değerin konulamayacağına dikkat çeken Başkan Zolan, şunları söyledi:
  
‘Bugünkü aldığımız ödül çok anlamlıdır. Sağlıklı Kentler Birliği’nden En Sağlık Kent ödülünü aldık. Sağlığın üzerine hiçbir değeri koyamayız. İnsanlarımızın sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri için belediye olarak üzerimize düşen her şeyi yapma gayreti içindeyiz. Alt yapısında, içmesuyunda, doğaya verilen kirli suyun temizlenmesinde, katı atıkların düzenli depolanmasında, insanlarımızın huzurlu yaşamasında stres atması için yeşil alanların yapılmasında ve hava kirliliğinin önlenmesine baktığımızda Denizli bir baştan bir başa doğru hızlı bir şekilde ilerliyor. Bu da Sağlıklı Kentler Birliği tarafından tescil edilmiş durumdadır. Dışarıdan bakıldığında birlik tarafından sağlıklı olmamızın tescil edilmesi bizim için ayrı bir övünç kaynağımızdır. Doğru yolda olduğumuzun bir tespitidir. Hepimiz, kentimizin daha yaşanabilir kent olabilmesi için olağanüstü gayret sarf edeceğiz. Bu bir kişinin yapacağı iş değildir. Tüm insanlarımızla el ele vererek sağlıklı kent olmaya emin ve hızlı adımlarla koşacağız. Bu ödülü almaktan dolayı da şehrim adına onur ve gurur duydum.
   
Sağlıklı kentlerin 2020 yılı için bir hedefi var. 2020’yi biz 20-20 olarak söylüyoruz. İnşallah 2020’ye geldiğimizde birçok etkinlik ve projelerimizle ulaşmak istiyoruz. Oraya odaklanmış durumdayız. İnşallah o tarihe kadar önemli adımlar atacağız.’
  
-DENİZLİ’NİN STANDINA YOĞUN İLGİ-
  
Bu arada gerek toplantıların öncesinde, gerek toplantı aralarında ve gerekse toplantı ve ödül töreni sonrasında Denizli Belediyesi’nin standı katılımcılardan gelen yoğun ilgiyle karşılaştı. Neredeyse tüm katılımcılar ve oteldekiler, stantta boy ve kilo ölçtürerek görevlilerden sağlıkları hakkında bilgi aldı.
   Öte yandan standı gezen tüm misafirlere Denizli Türküleri CD’si, belediyenin bastırdığı dergiler ve çeşitli hediyeler dağıtıldı.
  
-GENEL MÜDÜR ÇOM, BELEDİYE STANDINDA-
  
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom da, Denizli Belediyesi standını gezenler arasında yer aldı.
   
Genel Müdür Çom, Denizli’ye ödül getiren Denizli Belediyesi’nin Hareketli Yaşa Egzersiz Yap Ödülün Sağlık Olsun projesine övgü yağdırdı.
   Projenin tüm Türkiye’deki illere örnek olacağını kaydeden Genel Müdür Çom, ‘Belediyeyi yürekten kutluyorum. Sağlıklı bir kent oluşturulması, sağlıklı bireylerin ortaya çıkarılması ve sağlıklı bir yaşam için elinden gelenin fazlasını yapmış. Projeyi incelediğimde çok heyecanlandım ve sevindim. Günlük rutin işlerin yoğunluğundan unutulan fiziksel hareketi bizlere hatırlatıyor. Hareketli bir yaşamın gerekliliğini ön plana çıkarmak egzersiz ve sağlıklı yaşam konusunda insanlara farkındalık yaratmak gibi bir amacı da var. En güzel tarafı ise egzersiz yapmak her şeyden önce yapan kişinin sağlıklı yaşamasına katkı koyuyor. Kentin her tarafı yeşil alan ve egzersiz aletleriyle dolu. Belediyeyi kutluyorum’ dedi.

 


+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr