Ana Sayfa Haberler Engelliler Haftası kutlanıyor

Engelliler Haftası kutlanıyor

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle özel bir program düzenledi. Engellilere yönelik eğitim veren okulların da katıldığı programda engellilerin sorunlarına dikkat çekilip farkındalık etkinlikleri gerçekleştirildi.
12.05.2022
Farkındalık için bir araya geldiler

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle özel bir program düzenledi. Denizli Valiliği önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan törene, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, Merkezefendi Kaymakamı Adem Uslu, Pamukkale Belediye Başkan Yardımcısı Gamze Sevgi, Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Sevil Güngör, engellilere yönelik eğitim veren okullar ve sivil toplum kuruluşları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okuyan gruba öğrenciler işaret dili ile eşlik etti. Daha sonra program yoğun yağış nedeniyle Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda devam etti. Kent Konseyi Engelliler Meclisi adına bir konuşma yapan Yürütme Kurulu Üyesi Alper Patır, pandemi süreci ile evden çıkmadan yaşam sürmenin ne kadar zor olduğunu görülmesi açısından bireylerin, engellilerin duygularına ortak olduğuna dikkati çekti.

Eşit ve erişilebilir dünya

Patır, “Engelliler sadece Engelsiz Yaşam Merkezlerinde değil, şehrin her yerinde rahat bir şekilde yaşayabilmelidir. Haydi, gelin el ele verelim, Denizlimizi engelsiz şehirler sıralamasında birinci yapalım. Bu konuda duyarlılıklarına pek çok kez şahit olduğumuz belediye başkanlarımızla birlikte başarabileceğimize inanıyoruz. Bizler sadece eşit ve erişilebilir dünya istiyoruz” diye konuştu. Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Sevil Güngör ise, tüm katılımcılar ile her zaman yanlarında olan, kendilerini her alanda destekleyen eğitim kurumlarının yöneticileri ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'a teşekkür etti.

"Tüm imkanlarımızı sizler için seferber ediyoruz"

Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci ise, engelli bireylerin her zaman yanlarında olmaya gayret ettiklerini söyledi. Değirmenci, “Sizleri seviyoruz, Büyükşehir Belediyesi olarak sizlerin hayatını kolaylaştırma adına güzel şeyler yapmaya çalıştık. Şehrimizdeki kaldırımları Avrupa standartlarına uygun hale getirdik, toplu taşıma araçlarımızın hepsini engelli dostu haline getirdik. Erişilebilirlik haritasını yapan ilk Büyükşehir Belediyesiyiz. Kent Konseyi Engelliler Meclisimizi de bu konuda tebrik etmek istiyorum. Elimizden gelen tüm imkanlarımızı sizler için seferber ediyoruz.

Muhteşem performans

Konuşmaların ardından engellilere yönelik eğitim veren okullar ve sivil toplum kuruluşları mehteran, şarkı, dans ve halk oyunları gösterileri sundu. Vatandaşların beğeniyle izlediği programda öğrenciler muhteşem performansları ile ayakta alkışlandı. Denizli’de faaliyet gösteren engellilere yönelik eğitim veren eğitim kurumlarının yöneticilerine de günün anısına plaket takdimi yapıldı.
 
.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr