Ana Sayfa Haberler Laodikya'ya turist akını

Laodikya'ya turist akını

Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin Türkiye'de ilk kez Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığı protokolle işletmesini üstlenip, kazı çalışmalarına destek verdiği Laodikya Antik Kenti, turist akınına uğruyor. Laodikya'ya yılın ilk 6 ayında gelen turist sayısında yüzde 22 dolayında artış yaşandı.
29.07.2015
2008 yılında Türkiye'de ilk kez Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan protokolle işletmesi Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından devir alındıktan sonra yılın 12 ayı kazı çalışması sürdürülen Laodikya Antik Kenti, yılın ilk 6 ayında ziyaretçi akınına uğradı. Yaklaşık 2 yıl önce UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'ne dahil edilen antik kenti Ocak-Haziran 2014 döneminde 29 bin 127 kişi ziyaret ederken, bu yılın aynı dönemindeki turist sayısı yaklaşık yüzde 22 artarak 35 bin 604'e yükseldi. Yılın ikinci yarısı turizm sezonunun daha da yoğunlaşacağı, bu sayının yıl sonuna kadar üst seviyelere çıkacağı ifade edildi. Laodikya Kazı Heyeti Başkanı ve Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Celal Şimşek, başkanlığında kazı ve restorasyon çalışmaları sürdürülen Laodikya, ayrıca bu yıl aldığı "2015 yılı Mükemmellik Sertifikası" ile tüm dikkatleri üzerine çekerken, antik kent özellikle Laodikya Kilisesi, Kuzey Kutsal Agora, sütunlu caddeler, tiyatrolar, akropol hamamlar, stadyum gibi binlerce yıllık eserlerle ön plana çıkıyor.

"Yılın 12 ayı kazı ve restorasyon çalışmaları sürüyor"

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 2008 yılında Türkiye'de ilk kez Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan protokolle işletmesi Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından devir alınan Ladoikya Antik Kenti'nde bugüne kadar inanılmaz bir yol kat edildiğini söyledi. 2008'den itibaren Laodikya'da yılın 12 ayı kazı ve restorasyon çalışması yapılıp tarihin gün yüzüne çıkmaya devam ettiğini anlatan Başkan Zolan, bu çalışmalar sonucu antik kentin 2 yıl önce UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'ne girmeye hak kazandığını hatırlattı. Antik kentin her geçen gün daha iyiye gittiğini vurgulayan Başkan Zolan, "Laodikya, gerek ortaya çıkarılan tarihi değerleri gerekse ziyaretçi sayısı ile yüz güldürmeye devam edecek" diyerek, Laodikya’ya desteklerinin süreceğini, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Denizli'nin geçmişine sahip çıkacaklarını ifade etti.
.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr