Ana Sayfa Haberler Yeni Başkan Zolan

Yeni Başkan Zolan

Denizli Belediyesi’nin yeni başkanı Belediye Meclisi’nin olağanüstü toplantısında seçildi. Osman Zolan belediye başkanı oldu.
16.03.2011
Denizli, yeni belediye başkanını seçti… Belediye Başkanı Nihat Zeybekci’nin milletvekilliği adaylığı için istifasının ardından boşalan koltuk için Denizli Belediye Meclisi olağanüstü toplandı.

Meclisin 37 üyesinin tamamının katıldığı seçimlerde Ak Parti’den Osman Zolan, CHP’den Müjdat İlhan ve MHP’den Mehmet Fevzi Yeniçeri adaylığını açıkladı. Denizli Belediye Meclisi’nin birinci başkanvekili olan Osman Zolan, meclis oturumunu açtıktan sonra, aday olduğunu hatırlattı ve ‘etik olmayacağı’ gerekçesiyle meclis oturumunu ikinci başkanvekili Şamil Çınar’a devretti. Ardından oturuma geçildi.

ÇIKACAK SONUCUN
HAYIRLI OLACAĞINA İNANIYORUZ
Meclis Başkanı Şamil Çınar, ilk sözü MHP adayı Yeniçeri’ye verdi. Yeniçeri, seçilmesi durumunda katılımcı bir yönetim anlayışı uygulayacaklarını belirterek, belediye yönetiminin sivil toplum örgütleri ile sürekli sürtüşme halinde olduğunu ileri sürdü. Yeniçeri, “Belediyede iktidarın muhalefetle birlikte çalışması gerekir. Bu çatı altındaki herkesin Denizli için çalışacağına inanıyoruz. Kimseyi hor görmek gibi bir düşüncemiz yok. Paylaşımcı ve katılımcı yönetim anlayışımız olacaktır. Takım çalışması yürütülecektir ve tüm meclis üyeleriyle birlik olunacaktır” dedi. Meclis üyelerinden oy beklediğini belirten Yeniçeri, “Her atılan oyun bir vebali var. Bizler, hayır ve şerrin Allah’tan geldiğine inanıyoruz. Çıkacak sonucun Denizli ve bizler için hayırlı olacağına olan inancımız sonsuzdur” dedi.

İŞBİRLİĞİ ZORUNLU
CHP’nin adayı, Müjdat İlhan ise Yeniçeri gibi sivil toplum örgütleriyle işbirliğinin önemine vurgu yaparken, “Ortak aklın ve birlikte üretmenin gereğine inandık. Ben yaptım oldu mantığı doğru değildir, hiç kimse mükemmel bilgiyle donatılmış değildir. Daha bilgili varsa ona ulaşılmalıdır. Bu bilgili kişinin mecliste olma zorunluluğu yoktur. Üniversitemizin STK’ların durumunu biliyorsunuz. Bu kadrolarla çözüme gitmenin zorunlu olmadığı aşikardır. İki yıldır bunu söyledik. Verilmiş olan karar doğrultusunda bugün burada bir seçime gidiyoruz. Çıkacak sonucun Denizli halkanı ve bizlere hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

AYNI HEYECAN SÖZÜ
Ak Partili aday Osman Zolan ise, Denizli’nin Nihat Zeybekci ile büyük bir değişim yakaladığını, seçilmesi durumunda aynı şevk ve heyecanla çalışacaklarını söyledi. Zolan, “2004 yılında değerli başkanım Nihat Zeybekci’yle çıktığımız hizmet yolunda; başkanımızın azim, kararlılık, tutarlılık, iş bilmesi ve Denizli ‘hak ettiğini alacak’ sloganıyla ilerlediğimiz yolda 7 yıldır hizmet etmenin onur ve gururunu yaşıyorum. 2004’teki Denizli ile bugünün Denizlisini yan yana koymak, kıyaslamak Denizli’ye yapılacak en büyük haksızlıktır.
7 yıl önce 9 köprülü kavşaktan hiçbiri yoktu. 7 yıl önce vatandaşımız çay parası ödememek için belediyenin önündeki parkta oturuyordu. İncilipınar, Adalet Parkı yoktu. Denizli artık kabuğunu kırdı, hak ettiği hizmetlerdi alan bir kent oldu” dedi.

ZEYBEKCİ’YE ÖVGÜ
Nihat Zeybekci’nin istifa edip evine ya da işyerine gitmediğini, Denizli için çalışmaya devam edeceğini kaydeden Zolan, “Başkanımız için geçen 7 yılda söyleyeceğimiz tek şey Allah razı olsundur. Denizli artık egenin vizyon kentidir. Başkanımız dünya kenti misyonu yüklemişti, bu yolda ilerliyoruz. Başkanımız istifa edip evine işyerine gitmiyor. Denizli’ye daha fazla hizmet etmek için Ankara’ya gidiyor. Başkanımızın yapacağı hizmetlerle, Denizli tarihine olduğu gibi Türkiye tarihine de altın harflerle yazılacağından hiç kuşkum yok” dedi.


HER ÖNERİYİ DİKKATE ALIYORUZ
Muhalefetin sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapılmadığı yönündeki eleştirilerini de cevaplandıran Zolan, “STK’larla işbirliği içindeyiz. Oybirliği demokrasilerde mümkün değil. Ama biz her söyleneni dikkate aldık. Biz göreve geldiğimizde kent konseyi bile yoktu. Biz Denizli ile kucaklaşıyoruz. Her öneriyi dikkate alıyoruz” dedi.

VERİLEN SÖZLER BOYNUMUZUN BORCU
Denizli’yi aynı şevk ve heyecanla yönetmeye devam edeceğinin garantisini veren Zolan, şunları söyledi: “Denizli’de yarından itibaren aynı hizmet anlayışı aynı şevk ve heyecanla devam edecektir, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Başkanımız ‘Denizli’ye aşığım’ diyordu biz o aşk için gece gündüz nasıl çalıştığının canlı tanığıyım. Aynı şevki aşkı biz de göstereceğiz. Başkanımızın verdiği sözler bizim boynumuzun borcudur” dedi.

Zolan, meclisin Denizli için birlik olmasını isterken, ilk turun ardından en çok oy alan adayın etrafında kenetlenilmesini ve örnek olunmasını önerdi.

GİZLİ OYLAMA
Ardından oylamaya geçildi. Oy kullanacak meclis üyeleri isim isim okundu. Denizli Belediye Meclisi Salonu’nda oluşturulan kabinin arkasına giren meclis üyeleri, ardından başkanlık divanında bulunan şeffaf sandığa oylarını attı.

İlk turda, Zolan 20, İlhan 11 ve Yeniçeri 6 oy aldı. İkinci turda Zolan’ın oyu 21’e yükselirken Üçüncü turda Zolan yine 21 oy alarak, Denizli’nin yeni belediye başkanı oldu.

YENİ BAŞKANIN İLK SÖZLERİ:
DENİZLİ SEVDALISI OLMA GÖREVİ BİZE DÜŞTÜ
Zolan’ın başkan seçilmesinin ardından büyük bir alkış koptu. Meclis Başkanı Şamil Çınar, oturumu kapattıktan sonra Zolan’ı mikrofona davet etti. İzleyici localarını selamlayan Zolan belediye başkanı olarak ilk konuşmasını da yaptı. Başkan Zolan, “Bugün burada yeni bir başlangıç olmuştur ama bu sadece isim anlamındadır. 2004’ten beri yapılan hizmetler aynı şevkle devam edecektir. Ben kendimi çok şanslı hissediyorum. Bu şans da şudur: Artık başımız sıkıştığında bizim de Ankara’da bir ağabeymiz var. Daha güzel hizmetlere onunla birlikte imza atacağız. 2004’te hizmet etme zevkini veren Denizli sevdalısı aşığı tarihe altın harflerle geçen ağabeyim Nihat Zeybekci’ye çok teşekkür ediyorum. Belediye başkanlığına uygun gören meclis üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Oy versin ya da vermesin meclis üyelerine, önümü açan, yanımda olan eşime ve aileme de teşekkür ediyorum. Bugünden itibaren Denizli sevdalısı olma, hizmet etme görevi bize düşmüştür. Müdürden işçisine kadar Denizli’ye hizmet edeceğiz. Allah yar ve yardımcımız olsun, Allah mahcup etmesin” dedi.
.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr