Ana Sayfa Haberler Denizli`ye Güney Kore`den Kardeş Şehir Geldi

Denizli`ye Güney Kore`den Kardeş Şehir Geldi

Denizli’ye bir kardeş şehir de Güney Kore’den geldi. Denizli Belediye Meclisi, Güney Kore’den Muan şehriyle kardeş şehir olunmasını oy birliğiyle kabul etti.
09.10.2009

      Böylece Denizli’nin kardeş şehri 14’e yükseldi. Meclis, Ekim ayı meclis toplantısını Denizli Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi.

     Belediye Başkan Yardımcısı Osman Zolan’ın Meclis Başkanlığı’ın yaptığı toplantı da, Denizli’nin Güney Kore’nin Muan Şehri’yle kardeş şehir olması konulu gündem maddesi ele alındı.

     Meclis Başkanı Zolan, Muan kenti hakkında bilgi verdi. Muan’ın geleceğinin son derece önemli olduğuna işaret eden Zolan, ‘Muan, Çin, ABD ve İngiltere’nin yatırım üssü durumundadır. Gerek eğitim, gerek turizm ve gerekse sanayi alanında bu ülkelerin Muan da büyük hedefleri var. Bu tür yerlere ayak basabilmek çok önemlidir. Buralardan bir kişiyi bile tanımak her açıdan fayda sağlayacak. Bu girişimle ayağımızı basmış olacağız. Biz orada, sadece Denizli’yi değil aynı zamanda ülkemizi de temsil edeceğiz’ dedi.

    AK Parti, CHP ve MHP Grup başkanları da kardeş şehir olunması yönünde görüşlerini aktardı. Daha sonra oylama yapıldı. Meclis, Denizli’nin Güney Kore’den Muan şehriyle kardeş şehir olunmasını oy birliğiyle kabul etti.

    -MUAN-

    Denizli’yle kardeş olma talebi Muan’dan geldi. Muan Güney Kore’de yer alıyor.

    Ülkenin tek uluslararası havaalanının bulunduğu Muan, 63749 nüfusa sahiptir. Adalar bölgesinde yer almakta ve ekonomisi tarıma dayanmaktadır. Söz konusu şehir Çin Hükümeti’nce yeni üretim üssü olarak seçildi ve ilan edildi. Otomotiv sektörü ve ev aletleri üretimi konusunda Çin’in büyük 350 şirketi burada yatırım yapacaklarını bildirdi. Şehirde, 18 milyon metrekare sanayi alanı planlandı. İngiltere ve Amerika’nın üniversite açmaya hazırlandığı şehir, 2005’de Güney Kore’nin Jeolanan Bölgesi için başkent ilan edildi. Modern bir başkent yaratmak için yoğun bir çaba harcanıyor. Şangay’a 1 saat uçuş mesafesindedir.

     Denizli’nin Amasya, Bilecik, Bursa, Tokat, Almelo, Pavlodar, Isani, Braila, Samara, Rodos, Bertzdorf, Mogilev ve Larisa’dan sonra Muan da kardeş şehri oldu.

.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr