97 yıllık coşku

Denizlililer, Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin başlattığı Milli Mücadele’nin 97’nci yıl dönümünü coşku içinde kutladı. Delikliçınar Meydanı’ndan Kayalık Caddesi’ne buradan ise Bayramyeri Meydanı’na kadar yürüyen binlerce Denizlili, kentin kahramanlık destanını yeniden canlandırdı.
Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin milli direniş meşalesini yaktığı 15 Mayıs 1919 Milli Mücadele Günü, Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği etkinlikle kutlandı. Delikliçınar Meydanı'nda başlayan törene Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Halil Pekdemir, davetliler ve binlerce vatandaş katıldı. Kutlamalar Delikliçınar Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Delikliçınar Meydanı'ndan Atatürk Caddesi'ni takip ederek Kayalık Caddesi'ne ulaşan Denizlililer, 120 kişilik Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı eşliğinde yürüdü. Binlerce Denizlili ellerindeki Türk bayraklarıyla 97 yıl önce Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin çağrısı ile başlatılan Milli Mücadele Günü'nü yeniden yaşadı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği yürüyüşün ardından kalabalık Bayramyeri Meydanı'nda toplandı.

“Denizli Milli Mücadele’nin başladığı ilk şehirlerden biri”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Halil Pekdemir, Kurtuluş Savaşı’nda milli mücadeleyi başlatan ilk şehirlerden birinin Denizli olduğunu ifade ederek, “Atalarımızın büyük bir fedakarlıkla yurt yaptığı bu güzel ülkede bize düşen görev bu toprakları korumak, ülkemizin geleceği için Türkiye’yi her geçen yıl daha da güçlendirerek ileriye götürmektir” dedi. 15 Mayıs 1919 günü Denizli’nin tüm Anadolu’ya direniş mesajı verdiğini dile getiren Pekdemir, “Atalarımızın birlik ve beraberlikle gösterdiği kararlılık bizler için büyük bir gurur ve onur vesilesidir” diye konuştu. Denizli Milletvekili Cahit Özkan ise, 15 Mayıs’ta milletimizin bekası için büyük bir mücadele başlatıldığını dile getirerek şunları söyledi: “Hiçbir milletin bayrağında şehitlerin kanıyla boyanmış al rengi göremezsiniz. Büyük Türkiye hedeflerine ulaşmak için birlik ve beraberliğimize ihtiyacımız var.”

Fetva okundu
Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları ekibinin gösterisinin sunulduğu etkinlikte Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin 97 yıl önce Milli Mücadele’yi başlatan fetvasını Atatürk İlkokulu Müdürü Lokman Kuzudere, Dur Yolcu adlı şiiri ise din görevlisi Mustafa Kayalı okudu.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr