Ana Sayfa Kültür & Sanat Gösteri ve Etkinlikler Denizlililer 15 Mayıs ruhunu yeniden yaşadı

Denizlililer 15 Mayıs ruhunu yeniden yaşadı

15 Mayıs 1919'da Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin Denizli'de milli mücadele ateşini yaktığı gün, 96 yıl sonra yeniden canlandırıldı. Binlerce Denizlili ellerinde Türk bayrakları ile 96 yıl önce olduğu gibi Bayramyeri Meydanı'na kadar yürüyerek, bu vatan için çarpışanları yad etti.
Denizli'de Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin milli mücadele ateşini yaktığı 15 Mayıs 1919 Milli Mücadele Günü, Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği etkinlikle anıldı. Delikliçınar Meydanı'nda başlayan törene, Denizli Vali Vekili Ekrem Büyükata, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Milletvekilleri Bilal Uçar ve Nurcan Dalbudak, ilçe kaymakamları ve belediye başkanları, davetliler ve binlerce vatandaş katıldı. Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından kalabalık Delikliçınar Meydanı'ndan Atatürk Caddesi'ni takip ederek Kayalık Caddesi'ne ulaştı. Denizli Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı eşliğinde yürüyen binlerce kişi ellerindeki Türk bayraklarıyla 96 yıl önce Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin çağrısı ile başlatılan Milli Mücadele Günü'nü yeniden yaşadı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği yürüyüşün ardından kalabalık Bayramyeri Meydanı'nda toplandı. Denizli Büyükşehir Belediyesi Konservatuar sanatçıları ve Halk Oyunları Topluluğu sundukları gösteri ile büyük alkış topladı.

"Denizlimize, ülkemize düşman postalı değmeyecek"

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, burada yaptığı konuşmada, bu meydanın çok güzel işlere şahitlik ettiğini, burada milli mücadele ateşinin yakıldığını belirtti. Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin sadece 15 Mayıs 1919'da değil öncesinden de hazırlık yaparak bu mücadeleyi başlattığını kaydeden Başkan Zolan, 15 Mayıs 1919'da ve öncesinde yaşanılanları detayları ile anlattı. Başkan Zolan, "Denizlimiz 1071 Malazgirt Zaferi'nden başlayan sürecin ardından Türk yurdu haline getirilmiş. O gün ilk komutan Server Gazi, Mehmet Gazi bu toprağı, bu vatanı bize aktarmak, bize yurt etmek için ilk şehit olan komutanlar olmuş. Onlar bu toprağa kanını vermişler, ondan sonra nice şehitler, nice gaziler olmuş. Haçlı seferlerinde bir yiğidimiz var. Fatma Yıldızımız var. Selçuk Beyimizin kızı haçlı seferlerine karşı bir erkek gibi mücadele vererek şehit olan komutan. Bu topraklar bedelsiz değil, nice bedeller ödemiş atalarımız bu topraklar için. Öyle mücadele etmiş ki atalarımız 800 yılı aşkındır Denizli'ye düşman postalı değmemiş. Dünya durdukça da Denizlimize, ülkemize düşman postalı değmeyecek inşallah. Onun için birlik ve beraberlik içinde kardeşliğimizi sürdürmemiz gerekiyor" dedi.

Fetvayı okudu

Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin 96 yıl önce Bayramyeri Meydanı'nda okuduğu fetvayı okuyan Başkan Zolan, şunları kaydetti: "Muhterem Denizlililer. Bugün sabahın erken saatlerinde İzmir, Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir. Bu tecavüze karşı hareketsiz kalmak, din ve devlete ihanettir, vatana karşı irtikab edilecek cürümlerin Allah ve tarih önünde affı imkânsız günahtır. Cihad, tam manasıyla teşekkül etmiş dini farize olarak karşımızdadır. Hemşehrilerim, karşımıza çıkarılan dünkü tebeamız Yunan’a biz mağlup olmadık. Onlar öteki düşmanlarımızın vasıtasıdır. Yunan’ın bir Türk beldesini ellerine geçirmelerinin ne manaya geldiğini , İzmir’in şu birkaç saat içinde irtikap edilen cinayetler gösteriyor. Silahımız olmaya bilir, topsuz – tüfeksiz sapan taşları ile de düşmanın karşısına çıkacağız. İstiklal aşkı, vatan sevgisi hassasiyet şuurumuz ile kalbimizdeki iman ile mücadelemizin sonunda zaferi kazanacağız. Bu uğurda canını verenler şehit, kalanlar gazilerdir. Bu mutlak olarak cihad-ı mukaddestir. Sizlere vatanımızı düşmana teslim etmenin çaresiz olduğunu söyleyenler, düşman esareti altında olanlardır. Onlar irade ve kararlarına sahip değillerdir. Bu vaziyette onların emri ve fetvası aklen ve şer’an caiz, makbul ve muteber değildir. Meşru olan münhasıran vatan müdafaası ve istiklal uğruna cihattır. Korkmayınız! Meyus olmayınız! Bu livay-ı hamd’in altında toplanınız ve mücadeleye hazırlanınız. Elinizde hiçbir silahınız olmasa dahi üçer taş alarak düşman üzerine atmak suretiyle mutlaka fiili mukabelede bulununuz. Müftünüz olarak cihad-ı mukaddes fetvasını ilan tebliğ ediyorum."

Geleceğimiz değerlerimizi öğrenmeli

Denizli'nin daha sonra Mustafa Kemal Atatürk'ün yanında yer aldığını kaydeden Başkan Zolan, "Denizli, Milli Mücadelede her türlü lojistik desteği, 7'den 70'e elindeki tüm imkanlarla veriyor. Kurtuluş Savaşı o günkü ruhla kazanılıyor ve Denizli'ye düşman postalı değmiyor. O gün başta Müftü Ahmet Hulusi Efendi olmak üzere destek veren valimizden, belediye başkanımıza, halkımıza ve tüm büyüklerimize, hakkın rahmetine kavuşanlara Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun" dedi. Yaşanılan bu destanların geleceğe de öğretilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Zolan, "Okullarımızda bu değerlerimizi en iyi şekilde anlatmamız gerekiyor" diye konuştu.

"Bugünün Müftü Ahmet Hulusi Efendileri ilim ve teknolojiyi üretenler"

Törene katılan Ekonomi Bakanı Zeybekci de Denizlililere seslendi. Milli mücadele felsefesinin, milli mücadele ruhunun hala devam ettiğini anlatan Bakan Zeybekci, "O milli mücadele hiç bitmedi. Milyonlarca şehit veren bu millet milli mücadeleyi hala devam ettiriyor. O dönemde önden giden kardeşinin şehit olduğunu bile bile, kendisinin de şehit olacağını bile bile elinde Kuran ile Çanakkale'de yürüyenlerin mücadelesi bugün başka şekilde devam ediyor. Özellikle son dönemlerde o emperyalizmin şekli değişti. Artık yeni dönemde savaş ve mücadele bilim, teknoloji, ilim ve fenle yapılıyor. Bugün savaş artık böyle. Bugünün Müftü Ahmet Hulusi Efendileri ilim ve teknolojiyi üretenler, bu ülkenin ekonomik geleceğini garanti altına almak için mücadele edenlerdir. Türkiye olarak artık mücadeleyi seyretmiyoruz. Tam aksine Türkiye olarak o mücadeleyi veren en önde ülkelerden birisiyiz artık. Bundan 9 yıl önce burada Milli Mücadelenin kararını aldık. Burada dükkanlar vardı. Hamdolsun bugün Bayramyeri Meydanımız da var, Müftü Ahmet Hulusi Efendi anıtımız da var, Milli Mücadele Günümüz de var. Denizlimiz Servergazi ve Mehmet Gazi'den başlamak üzere Merkez Efendi ile Müftü Ahmet Hulusi ile o dönemde mücadele eden kim varsa çocuklarımız ve nesillerimiz bilsin istedik ve Milli Mücadele gününü ilan ettik" dedi.

"Onlarca otelin olduğu bir Denizli hayal ediyoruz"

Bakan Zeybekci, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bizim bir hayalimiz vardı. Şimdi Denizli Büyükşehir Belediyemiz ile beraber Denizli'nin tamamının hayali. Bugün Pamukkale'ye 1,5 milyon turist giriyor. O turistler Pamukkale'nin giriş kapısından girdiği zaman Laodikya'dan devam edip Eskihisar ve Sümer'den gelip Kaleiçi, Bayramyerine gelerek otobüsüne binsin. Türkiye'nin en büyük müzesini de eski vilayetin orada bulunan boşalttığımız alana yapacağımız müzeyi de ziyaret ederek ilimizden ayrılsın istiyoruz. Denizli'miz hem turizmde, hem ekonomi de hem de ticarette kazansın. Bunlar hep bizim hayallerimiz. O 15 Mayıs 1919'da başlayan o mücadelenin devamları bunlar. İşte artık mücadele böyle. Biz istiyoruz ki, önümüzdeki 2023'e kadar Pamukkale ve Sarayköy havzasının tamamında dünyanın en büyük termal turizm ve sağlık merkezlerinin olduğu ve bir çok kardeşimizin buralarda istihdam edildiği yerler olsun. Denizli'nin her yerinde 5 yıldızlı, 10 yıldızlı onlarca otelin olduğu bir Denizli hayal ediyoruz."

"Biz hayal kurduk mu böyle hayal kurarız"

Bakan Zeybekci, "Bu sevda bizde oldukça biz daha çok dağlar deleriz. Bakın şuanda 6 bin metrelik çift şeritli yolu Honaz Dağı'nı delerek geçiyoruz. Tünelin şuanda bir kaç yüz metresi delindi ve bitti. Biz bu sevda ile yaklaşık olarak 7 kilometre; içinden kamyonun yürüdüğü tünel ile Cindere Barajı'ndan Pamukkale Ovası'na su indirdik. Barajı yaptık bitirdik. Denizli şu görünen havzanın tamamında 2 milyon insan yaşasa bile su kıtlığı çekmeyecek şekilde Akbaş Barajımız su tutmaya başladı. Biz hayal kurduk mu böyle hayal kurarız. Biz sevdik mi böyle severiz. Sevdalandık mı böyle sevdalanırız. Aynı Müftü Ahmet Hulusi Efendi gibi. Aynı Müftü Ahmet Hulusi Efendinin sevdası gibi. O gün Milli Mücadele sancağını aldığında kimse yoktu yanında ama 2 saat sonra bu meydan doldu. Bizde yola çıktığımız zaman onun gibiydik. Deliydik. Ama büyün Denizli etrafımızda kenetlendi. Sizlerin dua ve destekleri ile bugün Denizli 21. yüzyılın parlayan yıldızı olma yolunda hızla koşuyor. Allahın izni ile koşmaya devam. Durmak yok koşmaya devam. Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin sancağı altında toplanan büyüklerimizi rahmet ve minnetle anıyorum" diye konuştu.


+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr