Ana Sayfa Kültür & Sanat Gösteri ve Etkinlikler Milli Mücadele Günü, 96 yıl sonra yeniden canlandırılacak

Milli Mücadele Günü, 96 yıl sonra yeniden canlandırılacak

15 Mayıs 1919'da Yunanlıların İzmir'i işgal etmesinden 4 saat 15 dakika sonra Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin Denizli'de milli mücadele ateşini yaktığı gün 96 yıl sonra yeniden yaşatılacak. Denizlililer 96 yıl önce olduğu gibi Bayramyeri Meydanı'na kadar yürüyerek, bu vatan için çarpışan ecdadımızı yad edecek. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, tüm Denizlilileri 15 Mayıs Saat 17.00'de Delikliçınar Meydanı'nda düzenleyecekleri Milli Mücadele Günü programına ve Milli Mücadele Yürüyüşü'ne davet etti.
Yunanlıların İzmir'i işgal etmesinden 4 saat sonra Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin Denizli'de milli mücadele ateşini yaktığı 15 Mayıs 1919 Milli Mücadele Günü, Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği törenle anılacak. "15 Mayıs Denizli Milli Mücadele Günü" programı kapsamında Delikliçınar Meydanı'nda düzenlenecek tören 15 Mayıs Saat 17.00'de Denizli Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı'nın gösterisiyle başlayacak. Burada Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından; 96 yıl önce Yunanlıların İzmir'i işgal etmesinden 4 saat 15 dakika sonra Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin Denizli'de milli mücadele ateşini yaktığı gün yeniden yaşatılacak. Delikliçınar Meydanı'ndan Atatürk Caddesi'ni takip ederek Kayalık Caddesi'nde toplanacak Denizlililer, 96 yıl önce olduğu gibi Bayramyeri Meydanı'na kadar yürüyerek, bu vatan için çarpışan ecdadımızı yad edecek. Denizli Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı, Milli Mücadele Günü'ne özel 100 kişilik dev kadrosuyla yürüyüşe eşlik edecek. Bayramyeri Meydanı'nda tamamlanan yürüyüşün ardından program, Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu gösterisi ile devam edecek.

Başkan Zolan'dan Milli Mücadele Günü'ne davet

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, tüm Denizlilileri bağımsızlık ateşinin yakıldığı gün olan Milli Mücadele Günü programına davet etti. Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin Denizli'de milli mücadele ateşini yaktığı günü 96 yıl sonra yeniden yaşatacaklarını, bu vatan için canlarını hiçe sayan ecdadımızı yad edeceklerini kaydeden Başkan Zolan, "Kurtuluş Savaşı’nda bağımsızlık ateşinin ilk yakıldığı şehirlerden biri Denizlimizdir.15 Mayıs; Denizlimizin Anadolu’ya düşmana karşı boyun eğmemeyi ve bağımsızlık mücadelesini hangi şartlarda olursa olsun sürdürmeye devam etmelerini haykırdığı tarihtir. Milletimizin tarihine altın harflerle yazılmış bu kahramanlık destanını yaşatmak en büyük görevimizdir. Yaklaşık bir asır önce yaşanan bu destanı coşku içerisinde yeniden yaşayacağız. Tüm hemşerilerimizi Milli Mücadele Günü'ne davet ediyorum" diye konuştu.

15 Mayıs 1919 Milli Mücadele Günü

15 Mayıs 1919'da İzmir'in Yunanlılar tarafından işgal edilmesinden 4 saat 15 dakika sonra Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi vatandaşları bir araya topladı. Kayalık Camisi önünde toplanan vatandaşlar, Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin önderliğinde Bayramyeri Meydanı'na kadar yürüdü. Burada verdiği fetvada, "Elinizde hiçbir silahınız olmasa dahi üçer taş alarak düşman üzerine atmak suretiyle mutlaka fiili mukabelede bulununuz" diyen Müftü Ahmet Hulusi Efendi, kurtuluş meşalesini Bayramyeri Meydanı'nda yaktı. Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin yaktığı ilk mücadele ateşi ile düşman Denizli'ye giremedi.+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr