Ana Sayfa Kültür & Sanat Gösteri ve Etkinlikler Ahilik geleneği yaşatılıyor

Ahilik geleneği yaşatılıyor

Denizli'de Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları Bayramyeri Meydanı'nda düzenlendi. Ahilikte en çok önemsenen şed kuşanmanın temsili olarak gerçekleştirildiği ve yılın ahisinin seçildiği tören yoğun ilgi çekti.
Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları Bayramyeri Meydanı'nda gerçekleştirildi. Törene, Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Musa Çelikkol, Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ve Mehter Takımı'nın gösterileriyle başlayan törene vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Denizli Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Çelikkol, ahilik geleneğinin geçmişten günümüze köprü oluşturan ulu bir çınar olduğunu belirterek, "Bu çınarlar Ahi Evranlarla başlamış, Denizlimizde Ahi Sinanlarla sürmüştür" dedi. Denizli Ticaret Odası Başkanı Özer ise, "Denizli'de üretimden istihdamdan söz ediyorsak bunda geçmişten aldığımız ahilik kültürünün temelleri yatmaktadır. Denizli esnafı her zaman ürettiği malın en güzelini, en düzgününü ve müşterisi ile ilişkilerde en ahlaklı ve dürüstlüğü sunan anlayış içindedir. Bu anlayışla, aldığımız kültürle dünyanın 174 ülkesine ihracat yapmaktayız" diye konuştu.

"Maddi dünyaya ruh veren anlayıştır ahilik"

Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan da, Ahilik Kültürü Haftası'nın Denizli ve esnafa güzellikler getirmesini ve geçmiş güzelliklerin hatırlanmasına vesile olmasını diledi. Ahiliğin ticarette sadece para demek olmadığını vurgulayan Başkan Zolan, şöyle konuştu: "Ahilik maddi anlamda kazanç elde ederken hiçbir kural tanımamak değildir. Bilakis rızkımızı çıkarırken, işimizi en iyi şekilde güler yüzle en kaliteli ürünlerimizi vatandaşımıza sunmaktır. Aynı zamanda esnafımızla dayanışma içinde olmaktır. Maddi dünyaya ruh veren anlayıştır ahilik. Bunu çok önemsiyoruz. Bizlere kadar gelen bu kültür ve dayanışmayı çocuklarımıza aktarmamız gerekiyor. Bu bizim boynumuzun borcudur." Başkan Zolan, "Bizim gurur duyduğumuz atalarımız var, ecdadımız var. En büyük zenginliğimiz de budur. Utanılacak hiçbir geçmişimiz yok, inancımızla, değerimizle, kültürümüzle, her yönüyle gurur duyduğumuz bir değerler topluluğu var" dedi.

Yılın ahisi seçildi

Konuşmaların ardından ahilikte en çok önemsenen şed kuşanma töreni gerçekleştirildi. Temsili olarak gerçekleştirilen şed kuşanma törenin ardından yılın ahisi seçildi. Vali Kocatepe, Başkan Zolan ve beraberindekiler Terzi Osman Eren'e yılın ahisi ödülünü verdi.


+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr