Nevruz coşkusu

Baharın gelişini simgeleyen Nevruz Bayramı Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği etkinliklerle coşku içinde kutlandı. Nevruz ateşinin üzerinden atlayan Denizlililer birlikte demir döverek, şenliğin tadını çıkardı.
Denizli Büyükşehir Belediyesi, baharın gelişini simgeleyen Nevruz Bayramı için bir dizi etkinlik düzenledi. Lütfi Ege Anadolu Öğretmen Lisesi'nde düzenlenen kutlamalara, Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Değirmenci, Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, Kırgızistan, Moldova ve İran'dan gelen konuklar, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Değirmenci, burada yaptığı konuşmada, " Nevruz tabiatın çağlaması, rahmet pınarlarının coşması, toprağın yeniden kış uykusundan uyanıp verimli hale gelmesini ifade etmektedir. Aslında bizim kültürümüzde, insanlığın bir bütün olarak yeniden canlanması, insani değerlerin yeniden gözden geçirilmesi için bir fırsattır. Yıllarca Türk-İslam coğrafyasında Nevruz, dostluğun kardeşliğin birlikteliğin sembolü olmuş, her yıl bu düşüncelerin yeniden hatırlamasına vesile olmuştur" diye konuştu.

Nevruz ateşinin üzerinden atlayıp demir dövdüler

Nevruz'un 3000 yıldır kutlandığına işaret eden Değirmenci, "Nevruz, oldukça geniş bir coğrafya olan, Doğu Türkistan'dan Balkanlar'a, Balkanlar'dan Kafkasya'ya kadar Avrupa içlerine kadar geniş bir coğrafyada kutlanmakta. Bize düşen 3000 yıllık tarihi geçmişimiz olan, ortak paydamız olan bu güzel mirası bugünkü nesillere yaşatmak daha da önemlisi bizden sonraki kuşaklara da bu güzel geleneğimizi canlı ve zinde tutmak. Tabi ki Nevruz kelime anlamıyla yenilenmek, yeniden doğuş, baharın müjdeleyicisi gibi hep güzel anlamlar ifade etmekte. Türk-İslam geleneğinde de dostluk kardeşlik pekişecekse bu güzel günlere hep sahip çıkmamız gerekiyor" dedi. Programda Orta Asya Türk topluluklarından gelen dansçılar yöresel danslarını sergilerken ses sanatçıları da bulundukları yörelere özgü şarkıları seslendirdi. Müzik ve dans etkinliklerinin ardından Nevruz ateşinin yakılmasıyla devam eden programda Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Değirmenci, Genel Sekreter Yardımcısı Gökoğlan ve beraberindekiler Nevruz ateşinden atladı, birlikte demir dövdü ve yumurta tokuşturdu.

Konuklardan Büyükşehir'e ziyaret

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği etkinlik için gelen Kırgızistan, Moldova ve İran'dan gelen konuklar Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Değirmenci'yi ziyaret etti. Genel Sekreter Yardımcısı Gökoğlan'ın da hazır bulunduğu ziyarete, Moldova Gagavuz Yeri Kültür Bakanı Vasili İvançuk ve TÜRKSOY Temsilcisi Elchin Gafarli katıldı.


+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr