Özay Gönlüm, unutulmadı

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizlili ünlü halk ozanı Özay Gönlüm’ün ölümünün 15. yılında Çatalçeşmede Oda Tiyatrosu önünde anma töreni gerçekleştirdi. Anıt heykeline çelenk konulan ünlü halk ozanı için 03 Mart Salı günü "Ustaya Saygı Konseri" düzenlenecek.
Denizlili ünlü halk ozanı Özay Gönlüm, ölümünün 15. yılında Çatalçeşme Oda Tiyatrosu önünde anıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği anma törenine, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, Kızılcabölüklüler Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Osman Erkli, Büyükşehir Belediyesi Konservatuar sanatçıları ve ünlü sanatçının sevenleri katıldı. Törende, Denizlili halk ozanı Özay Gönlüm’ün anıt heykeline çelenk bırakıldı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, burada yaptığı konuşmada, Denizli'nin en büyük değerleri arasında olan Özay Gönlüm'ü ölümünün 15. yılında rahmetle andıklarını belirterek, "Denizli denilince akla 3 şey gelir, Pamukkale, Özay Gönlüm ve Denizli Horozu. Özay Gönlüm yareniyle, değişik hicivleriyle ve bir çok eseriyle Türk Halk Müziğine ve Türk kültürüne çok önemli katkılarda bulunmuştur. Bundan sonra bizim görevimiz çocuklarımıza, geleceğimize Özay Gönlüm gibi değerlerimizi işleyerek unutturmamaktır. Kendisini rahmet ve minnetle anıyoruz" dedi.

3 bin 400'e yakın derleme

Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol ise, rahmetli Özay Gönlüm'ün 3 bin 400'e yakın derlemesi olduğunu işaret ederek, "Özay Gönlüm'ün Türk kültürü, Denizli kültürü ve özellikle Ege kültürüne ciddi katlıları vardır, bu yadsınamaz" diye konuştu. Kızılcabölüklüler Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Osman Erkli de, halk oyunları, türküler ve Özay Gönlüm'ün hayatından kesitlerle ünlü halk ozanını anacaklarını ifade ederek, "Denizlimizi, Tavasımızı ve Kızılcabölükümüzü ulusal ve uluslararası anlamda tanıtan Özay Gönlüm'ü rahmet ve minnetle anıyoruz" dedi.

Büyükşehir'den Ustaya Saygı Konseri

Öte yandan Denizli Büyükşehir Belediyesi, ünlü halk ozanı Özay Gönlüm için "Ustaya Saygı Konseri" düzenleyecek. Denizli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı'nın düzenleyeceği anma konseri 03 Mart Salı günü saat 20.00'de Çatalçeşme Oda Tiyatrosu'nda gerçekleştirilecek. Ücretsiz olan anma konserine tüm vatandaşların davetli olduğu kaydedildi.

Özay Gönlüm kimdir?

Denizli’nin yetiştirdiği ünlü halk ozanı Özay Gönlüm, 5 Şubat 1940’da Denizli’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Denizli’de tamamlayan Gönlüm, 14 yaşında bağlama çalmaya başladı. Yıllarca Ankara Radyosu’nda görev yapan halk ozanı Gönlüm, 1965-1977 yılları arasında Ege yöresinde ve özellikle Denizli ile köylerinde folklor araştırması yaptı. Gönlüm, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye’yi tanıtım programı çerçevesinde, 9’u Avrupa’da olmak üzere dünyanın 23 farklı ülkesinde Türk Halk Müziği konserleri verdi. Denizli ağzı ve şivesiyle okuduğu "Ninenin mektupları" ile üne kavuşan halk ozanı Gönlüm, 1 Mart 2000’de aramızdan ayrıldı.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr