40'ncı yıl gururu

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Kıbrıs Barış Harekatı 40. Yıl Anma Programı düzenledi. Protokol üyeleri ve davetlilerin kahramanlık marşlarına Türk bayraklarıyla eşlik etmesi coşkuyu doruğa çıkardı.
Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin Kıbrıs Barış Harekatı'nın 40. yılı nedeniyle düzenlediği anma programı Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Savaş Fotoğrafları Sergisi ile başlayan programa, Denizli Valisi Şükrü Kocatepe ve eşi Sultan Kocatepe, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve eşi Berrin Zolan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Erhan Uzun, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Şükrü Tandoğan, gaziler, şehit yakınları, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar, 40 yıl önce soykırıma son vermek için Kıbrıs Barış Harekatı'na katıldıklarını anlatarak, "Bu ülke kolay kurulmadı. Şu an bu akşam sizlerle bu programı huzur içinde yapabiliyorsak bunun bir bedeli var. Bu bedel kurtuluş savaşından bu yana ödene gelmiştir" dedi. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Şükrü Tandoğan ise, Kıbrıs Barış Harekatı ile adada bulunanların can ve mal güvenliğinin sağlandığını kaydederek, "O günün kahramanlarını, Denizli'den savaşa iştirak eden kahramanlarımızı saygı, sevgi ve iftiharla selamlıyorum. 40 sene sonra bu anlamlı harekatın yıl dönümü münasebetiyle böyle bir etkinliğin düzenlenmesi bizleri oldukça mutlu etmiştir. Şehit aileleri ve gazilerin hatırlanması ve saygı gösterilmesi tek istekleridir. Denizli'de bunu her zaman gördük. Bizleri burada buluşturan ve bu etkinliği düzenleyen Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'a çok teşekkür ediyorum" dedi. Tandoğan, "Sayın Zolan'ı Türkiye'deki bütün gaziler tanır. Bundan 2 yıl önce de 15 Mayıs Milli Mücadele Günü'nde bir araya geldik, o sebepten Denizli'nin bizler için ayrı bir önemi vardır" diye konuştu.

Vatanımıza sahip çıkacağız

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da, bu akşam ayrı bir duygu ve gurur yaşadıklarını ifade ederek, "Bundan 40 yıl önce; insanlık dramı yaşanan Kıbrıs'a barış harekatı olarak başlatılan o zorlu coğrafyada, göğsünü bu ülkenin menfaati, insanı ve geleceği için, bayrak için, vatana sahip çıkmak için ölümü göze alıp cepheye koşan gazilerimiz oldu. Şehit olan bir çok büyüğümüz oldu. Ben şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum mekanları cennet olsun. Gazilerimizden de Allah razı olsun" diye konuştu. Başkan Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İşte toprak ancak böyle vatan olabiliyor. Eğer uğrunda ölebilen varsa vatan olabiliyor. Bu işe inanmış insanı varsa ancak vatan olabiliyor. Çok şükür ülkemiz dünya durduğu sürece daha da güçlenecek." Türkiye'nin 2023'de muasır medeniyetler seviyesinin de üzerine çıkacağına dikkati çeken Başkan Zolan, "Değerlerimize, bayrağımıza, vatanımıza sahip çıkacağız. Çünkü bu bedel savaş meydanlarında ödendi. Şehit kanları ile ödendi. Vatanın değerinin ne olduğunu bilerek yaşayacağız. Bunu hiç bir zaman unutmadan vatanımıza bayrağımıza sahip çıkarak, kol kola gireceğiz" dedi.

Kahramanlık marşlarına Türk bayraklarıyla eşlik ettiler

Konuşmaların ardından Denizli Büyükşehir Belediye Konservatuarı korosu ve sanatçıları birbirinden güzel türkü ve şarkılar seslendirdi. Kahramanlık marşlarının da söylendiği gecede, davetliler ve protokol üyelerinin Türk bayraklarıyla marşlara eşlik etmesi coşkuyu doruğa çıkardı.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr