Ana Sayfa Kültür & Sanat Gösteri ve Etkinlikler Mevlana Celaleddin Rumi'nin 741’inci vuslat yıldönümü

Mevlana Celaleddin Rumi'nin 741’inci vuslat yıldönümü

Denizli Büyükşehir Belediyesi, tasavvuf felsefesinin büyük alimi Mevlana Celaleddin Rumi'nin Hakk’a vuslatının 741’inci yıldönümü programı düzenlendi. Semazen gösterisi ve tasavvuf müziği konserinin düzenlendiği geceye binlerce Denizlili akın etti.
Denizli Büyükşehir Belediyesi, tasavvuf felsefesinin büyük alimi Mevlana Celaleddin Rumi'nin Hakk’a vuslatının 741’inci yıldönümü anma etkinliği Pamukkale Üniversitesi Arena Spor Salonu'nda gerçekleşti. "Düğün Gecesi" adı verilen anma programına, Denizli Valisi Şükrü Kocatepe ve eşi Sultan Kocatepe, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve eşi Berrin Zolan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağcı, davetliler ve binlerce vatandaş katıldı. Başkan Zolan, bin yıl önce başlayan yürüyüşte, savaş meydanlarında yapılan mücadele sonucunda Anadolu'nun vatan toprağı yapıldığını belirterek, "Ama onun ötesinde eğer Anadolu vatan olduysa bunu, manevi önderlerimizin, o kültürümüzü, maneviyatı güçlendirmesiyle sağlamışlar. Bu Anadolu coğrafyasında ismini bilmediğimiz nice evliyalar, güzellikler, gönül dostları, Allah dostları var. İşte onlardan en önemlisi, bugün fani dünyadan ayrılışının 741. yılında, yaratanımızla buluştuğu geceyi anmak için buraya geldik" dedi. Mevlana'nın ölümü bir düğün gecesi olarak andığını anlatan Başkan Zolan, "Çünkü O'nun her zaman dediği şey, ' Dünya geçeceğimiz yer, kalacağımız yer değil.' İşte geçerken de güzellikler bırakmak gerekiyor, gönüller yapmak gerekiyor" diye konuştu.

"Esas aşk, güzellik Allah'ımıza olan aşktır"

Başkan Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Denizli'de birçok büyüğümüz güzelliklerimiz var. 800 yıl önce Denizlimizi yurt yapan ilk komutan Server Gazi'den başlayarak, bugüne kadar cephe cephe savaşan Fatma Yıldız'a kadar İnanç Bey'e kadar bir çok kahramanlarımız var. Ama onun yanında manevi önderlerimiz var. Ben onları da huzurlarınızda şükranla minnetle anıyorum, ruhları şad olsun, mekanları cennet olsun." Mevlana'nın, "Dünya geçeceğimiz yer, kalacağımız yer değil" sözünü yineleyen Başkan Zolan, "Esas aşk, güzellik Allah'ımıza olan aşktır. Cehennem korkusundan, cennet sevdasından değil, sadece ve sadece sadece sevmek, O'na ait olmak, teslim olmak, onda yok olmayı hedefleyen ve aşkı bu şekilde tanımlayan bir büyüğümüz, işte onun için Mevlana. Bizlere de onların izinden yürümek nasip olsun inşallah, bu gece onları yad edeceğiz" dedi.

Şeb-i Arus

Konuşmanın ardından Denizlilerin yoğun ilgi gösterdiği Şeb-i Arus programı Denizli Büyükşehir Belediye Konservatuarı'nın Türk Tasavvuf Müziği konseri ile devam etti. En güzel ilahi ve kasidelerin seslendirildiği konserin ardından anma gecesi Denizli Büyükşehir Belediyesi semazen ekibinin gösterisi ile son buldu.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr