Ana Sayfa Kültür & Sanat Gösteri ve Etkinlikler Tarihi Evden Kültür Merkezine

Tarihi Evden Kültür Merkezine

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek sanat merkezi haline getirilen Tarihi Sürücü Konağı'nda verilen Tezhip, çini ,minyatür ve hat kursu öğrencileri yaptıkları eserleri Forum Çamlık AVM de sergiye sundu.
Denizli Büyükşehir Belediyesi'nce geçtiğimiz yıl restore edilen ve kültür evi haline dönüştürülen Nuzhet Sürücü Konağı birçok kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Ev hanımı, emekli, öğrenci ve her meslek grubundan oluşan 17-60 yaş arası 50 öğrenciye haftanın belirli günlerinde tezhip, hat, çini ve minyatür dersleri veriliyor. Bu kurslara katılan öğrencilerin bir dönemde ürettikleri el emekleri Forum Çamlık AVM de sergilenmeye başladı.
Kursiyerlerin başarılı eserlerinden oluşan serginin açılışını Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Hüdaverdi Otaklı, kursiyerler ve sergiyi görmeye gelenler ile birlikte yaptı.
Serginin açılış konuşmasını yapan Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan "Öğrencilerimiz bir yıla yakın gördükleri kurs sonrası hepsi birer usta oldular. Ustalık eserlerini bu güzide mekanda sergiliyorlar. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.
Daha sonra Kursiyerler ile birlikte sergiyi gezen Gökoğlan ve sergiye gelen vatandaşlar, sergilenen eserlere hayran kaldı.

58 ADET TEZHİP 53 ADET ÇİNİ ESER SERGİLENDİ
Sürücü konağında 58 adet tezhip, 53 adet çini eser yapılarak Forum Çamlık AVM de sergilenmeye başladı. Forum Çamlık AVM de sergilenen eserler 22 hazirana kadar sergilenecek.
1800-1850 yıllarında yapıldığı tahmin edilen Nuzhet Sürücü Konağı Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek bir tarihi değer daha ilimize kazandırılmış ve vatandaşların kullanımına sunulmuştu. Yapılan Restorasyon çalışmaları kapsamında söyleşi odaları, 130.000 yazılı belgenin bulunduğu kent arşivi, kütüphane, sergi odası, eğitim ve kurs odaları ile Nuzhet Sürücü Evi adıyla geleceğe taşınmıştır.
Başta emeklilerimiz olmak üzere tüm vatandaşların kaliteli zaman geçirmeleri amacı ile hat, tel kırma, Osmanlıca, çini, tezhip, minyatür, ebru gibi sanatların kursları düzenlenmektedir. Sürücü Konağına gelen vatandaşlar ikram edilen çay eşliğinde okuyarak söyleşilere, dinletilere ve kurslara katılarak zamanlarını değerlendiriyor.
Yeni öğretim yılı 1 Eylül de başlayacak kurs kayıtları sürmektedir. ilgilenenlerin Büyükşehir belediyesi Kültür Sosyal İşleri Daire Başkanlığına müracaat etmeleri gerekiyor. Kurslar tamamen ücretsiz olup kurs malzemeleri Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr