Ana Sayfa Kültür & Sanat Gösteri ve Etkinlikler 4. Taş Heykel Kolonisi Başlıyor

4. Taş Heykel Kolonisi Başlıyor

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Kömürcüoğlu Mermer tarafından ortaklaşa düzenlenen ve bu yıl 4.sü gerçekleştirilen Türkiye ve Denizli’nin tek "Taş Heykel Kolonisi" 26 Mayıs’ta başlayacak.
Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Kömürcüoğlu Mermer tarafından ortaklaşa düzenlenen ve bu yıl 4.sü gerçekleştirilen Türkiye ve Denizli’nin tek "Taş Heykel Kolonisi", Türkiye'den 3, yabancı ülkelerden 7 olmak üzere 10 sanatçının katılımıyla 26 Mayıs'ta başlayacak.
Yerli ve yabancı heykeltıraşların katılımıyla başlayacak olan 4. Taş Heykel Kolonisi ile ilgili olarak basın toplantısı düzenleyen Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve Kömürcüoğlu Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kömürcüoğlu, Taş Mermer Kolonisinin bu yıl da büyük talep göreceğini dile getirdiler.

ZOLAN, “BU YOLDA BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ”

Koloniye katılım için Türkiye'den ve 37 ülkeden toplam 133 sanatçının 197 proje ile müracaatta bulunduğunu kaydeden Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 4. Taş Heykel Kolonisi için 197 proje içerisinden 8 tanesinin seçildiğini söyledi. Taş Heykel Kolonisi’nin Kültürel zenginlik bakımından oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Zolan, “Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak sanata ve sanatçılarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Denizli bu noktada bir yerlere geldi ama daha yapılacak çok iş var. Taş ve travertenlerimizi heykel sanatıyla buluşturmalı ve dünyaya tanıtmalıyız. Denizli 19 antik kente sahip ve oralarda heykeller yönünden zenginliklerimiz var. Bu koloniye de destek vermek ve tanıtımında birlikte yürümek istedik. Daha fazla sanatçıyı Denizlimizle buluşturmak istiyoruz. Sanatçılarımız burada 1 ay çalışacaklar, güzel heykeller yapacaklar. Ortaya çıkan eserleri de Denizlimizin halka açık olan alanlarında sergilemek istiyoruz. Bundan sonra belki müze yapılacak. Asıl amaçlarımızdan bir tanesi de eserleri halkımızla buluşturmaktır. Kısacası bundan sonra sanatsal eserlerin ortaya çıkacağı bu yolda birlikte yürüyeceğiz” dedi.

DENİZLİ'DE KÜLTÜR VE HEYKEL ZENGİNLİĞİ ARTMALI
Traverten alanında dünyaca ünlü olan Denizli'de bu etkinliğin gerçekleştirilmesinin önemli olduğu için Taş Heykel Kolonisi’ni geleneksel hale getirdiklerini ifade eden Kömürcüoğlu Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kömürcüoğlu, “Bugün burada güzel bir mutluluğu sizlere açıklamak için toplanmış bulunuyoruz. Kömürcüoğlu Uluslararası Taş, Heykel Kolonisini artık devletimiz tanıyor. Denizli Büyükşehir Belediyemiz tanıyor ve ben bundan mutluluk duyuyorum. Bundan 4 yıl önce çok basit bir şekilde bir heykel kolonisi düzenledik. Bu düzenlemeye Amerikalı heykeltıraş Edward Fleming sebep oldu. Daha sonra 2012-13 ve bugün de artık 2014' e başlıyoruz. İlk iki yıl sanatçılarımızın serbest çalışmalarını istedik ve onlar kendi istedikleri sanat eserlerini icra ettiler. 2013 ve bu yıl yani 2014’te sanatçılardan figüratif eserlerden sergi yapmalarını istedik. Ayrıca 2014 yılında artık eskisi gibi sanatçıları davet etmeyelim istedik. Sadece kendilerine mektupla birer yazı yazalım 'bize projelerinizi gönderiniz, bizim oluşturduğumuz jüri sizlerin eserleriniz arasından bizim yapacağımız veya davet edeceğimiz sanatçıları seçsin' dedik. Durum böyle olunca bu yıl 37 ülkeden 133 sanatçı bize müracaatta bulundu. Bu sanatçılar ayrıca toplam olarak 197 proje takdim ettiler. Bu 197 proje içerisinden bizim jürimiz 8 tanesini seçti. Bu yıl o seçilen sanatçıların eserlerini sunacağız. Bu kolonimiz gayet basit düşüncelerle başlayıp bugün Denizli'de artık bir kültür, bir heykel zenginliğini arttırmak için devam etmek istiyoruz ve bunu da Sayın Başkanımızın da desteği ile ileriki yıllara taşımayı arzu ediyoruz” dedi.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr