Ana Sayfa Kültür & Sanat Gösteri ve Etkinlikler Mevlana Celaleddin Rumi’nin 739. Vuslat Yıl Dönümü

Mevlana Celaleddin Rumi’nin 739. Vuslat Yıl Dönümü

Denizli Belediyesi, Mevlana Celaleddin Rumi’nin 739. vuslat yıl dönümü nedeniyle anma programı düzenledi.
   Hazreti Mevlana Celaleddin-i Rumi, vefatının 739.yıl dönümünde, Denizli'de ‘Şeb-i Arus’ etkinliği düzenlendi.
   Denizli Belediyesi’nin organizasyonundaki anma programı Merkez Spor Salonu'nda düzenlendi. Programa Denizli Belediye Başkan Vekili Şamil Çınar ve Denizli Vali Vekili Abdullah Acar ile çok sayıda vatandaş katıldı.
  Program, Denizli Belediyesi Türk Sanat Müziği Korusu'nun tasavvuf musikisi konseriyle başladı. Konser, izleyenlerden büyük beğeni aldı. Konserin ardından şiir, sema ve müzik dinletisi yer aldı. Gecede ayrıca, Kur’an-ı Kerim, Mesnevi'den bölümler ve ilahiler de okundu. Anma töreni, semazenlerin gösterisiyle sona erdi.
   Denizli Vali Vekili Abdullah Acar programda yaptığı konuşmada toplumda önemli ve büyük kişilerin ölüm sonrası da yerlerini koruduğunu belirterek, ‘Sizin ölümünüzden sonra size inananlar peşinizden gider. Mevlana’nın 739 yıl sonra çağrısına uyup burada Hz. Mevlana’yı anmak için toplandık. Yaşamını hamdım, piştim, yandın sözleriyle özetleyen Mevlana ölüm gününü de düğün günü olarak tanımlamıştır. Ölüm gününü Allaha kavuşma olarak görmüştür. Dostlarına ölümün ardından ağlamayın diye vasiyet buyurmuştur. Anadolu’da tasavvufun en önde gelen temsilcilerindendir. Aradan 739. yıl geçmesine rağmen onun düşünceler hala Türk halkının ilgisini çekmektedir’ dedi.
  Denizli Belediye Başkan Vekili Şamil Çınar da, Hz. Mevlana’nın birçok deyiş ve sözleriyle toplumda birçok çığır açtığını kaydederek, ‘Milletleri millet yapan değerlerin yanında manevi gücün ve manevi değerlerin de önemi vardır. Mevlana manevi değerlerimiz noktasında toplumda bir çığır açmıştır. Özellikle Anadolu’nun Türk ve İslam yurdu olmasında önemli katkılar sağlamıştır. Mevlevilik 1200’lü yılların ortalarında Anadolu’da çıkan bir tasavvuf yoludur. Denizli’de 1300’lü yıların başında Mevleviliğin temeli atılmıştır. 700 yıl boyunca devam eden bu Mevlevilik birçok yerde 1800’lü yıllarda ortaya çıkmıştır. Mevlevilik 700 yıl boyunca Denizli insanının ahlakına irfanına eğitimine ve birçok manevi yönden toplumumuza yön vermiştir’ dedi.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr