Ana Sayfa Kültür & Sanat Gösteri ve Etkinlikler Necip Fazıl Kısakürek Anma Programı

Necip Fazıl Kısakürek Anma Programı

Denizli Belediyesi ve Aksiyon Derneği, ünlü şiar Necip Fazıl Kısakürek’i anma ve anlama programı düzenledi. Programda, üstat Kısakürek’in şiirleri okundu, iletişim uzmanlarınca şair anlatıldı ve çocuklara uçurtma dağıtıldı.
   Adalet Parkı’ndaki anma ve anlama programına Denizli Belediyesi Başkan Vekili Şamil Çınar, Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül, Aksiyon Derneği Başkanı Çağlar Akdağoğlu, protokol üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
   Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Üstat Kısakürek’in hayatı misafirlere anlatıldı.
   Denizli Belediye Başkan Vekili Şamil Çınar, Kısakürek’in çileli yolculuğunda daima doğru bildiklerinden taviz vermeden ilerlediğini belirterek, ‘Yeri gelmiş hapislerde yatmış yeri gelmiş belki bir yiyecek ekmeğe muhtaç olmuştur. Ama doğru bildiğinden de şaşmamıştır. Gerek ülke yönetimindeki o lider insanların tutum ve davranışları, gerekse etrafındaki insanların onu belki uzun süre anlayamayışı oldu. Nice yıllar sonra değer verilir bir konuma gelmiş olması da sizin gibi değer veren insanların onu sahiplenmesiyle bugün Necip Fazıl Kısakürek’i hep birlikte anıyoruz. Özellikle önemli bir gençlik kitlesinin yetişmesinde model olmuş, toplantılarla, söyleşilerde daime gençliği, doğru yolda ilerlemesinde motive etmiştir. Biraz önce söylendiği gibi usta-çırak ilişkisiyle gençler elinden geleni yapıyor diye düşünüyorum. Programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim’ dedi.
   -3 NESİL BİRARADA-
   Aksiyon Derneği Başkanı Çağlar Akdağoğlu da, 3 nesli bir arada tutmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydederek geceye katılan herkese teşekkür etti.
Daha sonra Mehmet Yaşar, Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in birçok şiirini izleyiciye okudu. Üstad Kısakürek’in özellikle Zindandan Mehmet’e yazdığı ‘Mektup’ şiiri ile ‘Uçurtma’ şiiri, dinleyicilerde duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu.
   -DÜNYA KISAKÜREK’TEN NASİBİNİ ALDI-
   Ardından İletişim Uzmanı Hasan Sarı, bu kadar çok insanın Kısakürek’i anlamak üzere toplanmasında dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ‘üstadın bizde bırakmış olduklarını, bireyler olarak, toplum olarak, yaşarken hissettiklerimizi dile getirmek ve paylaşmak için buraya toplandık. Bu sadece bir anma değildir. Gençliğe ve gençliğin içinde yer alan kavgalara problemlere reçeteler hazırlamış ve bunlarla bir neslin ardından gelen onlarca neslin tedavisi için bize ışık tutmuştur. Bütün yaşantısı boyunca var olmak için mücadele etmiştir. Bu öyle bir mücadeledir ki sadece onun dünyasında yaşayanların tanıdığı bir Necip Fazıl Kısakürek değil, Rusya’dan Avrupa’ya ne kadar genç varsa çoğu da üstattan nasibini almıştır’ dedi.
   -ONDAN DİK DURMAYI ÖĞRENDİM-
    Gecenin son bölümünde ise Türkiye’nin en iyi komedyenlerinden Recep Demirkaynak, sahne alarak farklı bir renkle Kısakürek’in verdiği mesajı dinleyicilere aktardı.
Üstad Kısakürek’ten en başta dik durmasını öğrendiğine dikkat çeken Recep Demirkaynak, şöyle dedi:
‘Ben sadece ondan ne anladım, bana etkisi ne oldu ondan bahsetmek istiyorum. Öğrendiğim en önemli belki de tek şey var o da dik durmaktır. Eğer nereden geldiğinizi kim olduğunuzu ve nereye gideceğinizi az çok biliyorsanız yada 3-5 dakika bunu üzerine kafa yormuşsanız dik durmayı öğrenmişsiniz demektir. İyi ki ben bu topraklarda Necip Fazıl Kısakürek gibi üstatların eserleriyle büyümüşüm de dik durmayı öğrenmişim. Bütün dünyayı dolaştım ve şunu gördüm. Biz, dünyanın en güzel ülkesinde, en güzel insanlarıyla yaşıyoruz. Biz Osmanlı bakiyesiyiz. Yüzyıllarca dünyaya hizan vermiş kural koymuş imparatorluğun geleneklerinden geliyoruz. Biz nezaketle kendini gösteren bir medeniyetin çocuklarıyız. Bu Avrupa özentiliği bizi öldürüyor. Üstat Necip Fazıl Kısakürek yıllarca bize bunu anlatmaya çalıştı. Çam ağaçları Noel ağacı oldu diyerek bize tehlikeyi işaret etti’.
   Daha sonra Üstat Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Tam otuz yıldır saatim işlemiş ben durmuşum, Gökyüzünden habersiz, uçurtma uçurmuşum’ sözlerindeki şiirinden esinlenerek tüm çocuklara uçurtma dağıtıldı.
   -NECİP FAZIL KISAKÜREK-
Ünlü Şair Necip Fazıl Kısakürek, 26 Mayıs 1905’de dünyaya geldi. Şairliğe ilk adımını 12 yaşındayken, annesinin arzusuyla başladı ve ilk şiirleri Yeni Mecmua'da yayımlandı. Milli Mecmua ve Yeni Hayat dergilerinde çıkan şiirleriyle kendinden söz ettirdikten sonra, Paris dönüşü yayımladığı Örümcek Ağı ve Kaldırımlar adlı şiir kitapları onu çok genç yaşta çağdaşı şairlerin en önüne çıkararak edebiyat çevrelerinde büyük bir hayranlık ve heyecan uyandırdı.
Çok sayıda şiir, roman ve edebiyat eserleri sunan ünlü şair Necip Fazıl Kısakürek - 25 Mayıs 1983’de hayata gözlerini yumdu.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr