Ana Sayfa Kültür & Sanat Gösteri ve Etkinlikler Milli Mücadele Günü Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı

Milli Mücadele Günü Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı

15 Mayıs Milli Mücadele Günü düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Başkan Zolan, “Çocuklarımız vatanın değerini bilsinler, atalarını tanısınlar diye her yıl Milli Mücadele Günü kutluyoruz” dedi.
Milli Mücadele’nin 93. Yıldönümünde, Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin Milli Mücadeleyi başlattığı Kayalık Caddesi’nden Bayramyeri Meydanına kadar protokol üyeleri ve vatandaşlar kortej eşliğinde yürüdü.

Milli Mücadele Günü nedeniyle ilk olarak Atatürk Anıtına çelenk konuldu. Buradaki törene Vali Abdülkadir Demir, Belediye Başkanı Osman Zolan, Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Alkan, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Fuat Güney, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Vali Yardımcıları, Daire Müdürleri, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Örgütü temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Valilik Anıtına çelenk konulmasının ardından Vali Abdülkadir Demir, Şeref Defterini imzaladı. Buradaki törenin ardından protokol üyeleri ve vatandaşlar Milli Mücadelenin başladığı Kayalık Caddesinden Bayramyeri Meydanına kadar yürüdü. Kortej eşliğinde yapılan yürüyüşe bazı vatandaşlarda evlerinden Türk Bayrağı açarak büyük destek verdi. Tören Bayramyeri Meydanında devam etti.

Bayramyeri Meydanındaki etkinliklerde, PAHOY Halk Dansları ekibi tarafından halk oyunları gösterisi sunuldu. Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Denizli’de Milli Mücadele ve Müftü Ahmet Hulisi” konulu kompozisyon yarışmasında birinci olan kompozisyonunu okudu.

Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli'nin milli mücadeleye katılışı ile ilgili bilgiler verdi. Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin bu meydanda yıllar önce ilk kıvılcımı yaktığını belirten Başkan Zolan, “Denizli halkı, ulusal onuru için direnen, bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkan, yurt sevgisini canından üstün tutan, birlik ve bütünlük içinde tutsaklığa karşı koyanların yazdığı Kurtuluş Destanı'na dönemin Denizli Müftüsü olan Ahmet Hulusi Efendi'nin önderliğinde İzmir'in işgalinden sadece dört saat sonra katıldı. Çocuklarımıza vatanın değerini bilsinler, atalarını tanısınlar diye her yıl Milli Mücadele Günü kutluyoruz” dedi.

Vali Abdulkadir Demir ise, Denizli'nin vatansever yanının her zaman ön planı çıktığını vurguladı. Demir, geçmişte yapılan milli mücadelenin bir örneğinin şimdi yerini ekonomik mücadeleye bıraktığını belirterek, Denizlilerin bu konuda çok çalışarak üzerine düşen vazifeyi yerine getirdiğini kaydetti. Milli kurtuluş mücadelesinin Atatürk'in önderliğinde başladığını sözlerine ekleyen Vali Demir, “Türkiye'nin her yerinde Atatürk'ün yaktığı meşaleyle bu mücadele yapıldı. Her şehir kendi kahramanını çıkardı. Denizli ise düşman çizmesi uğramadan bu mücadeleyi kazanmış oldu” dedi.

Konuşmaların ardından, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Denizli’de Milli Mücadele ve Müftü Ahmet Hulisi” konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi. Tören Denizli Belediyesi Mehteran Takımının gösterisi ile sona erdi.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr