Ana Sayfa Kültür & Sanat Gösteri ve Etkinlikler Türk Dünyası baharın gelişini Denizli'de kutladı

Türk Dünyası baharın gelişini Denizli'de kutladı

Denizli Belediyesi’nin ev sahipliğinde Türk dünyasının birlik ve beraberliğini anlatan ve baharın gelişini simgeleyen Nevruz Bayramı Denizli'de coşku içinde kutlandı. Kutlamaya, Türkiye ile birlikte Kazakistan Cumhuriyeti, Özbekistan, Çuvaşistan, Tataristan, Moldova Cumhuriyeti Gagavuz Yeri ve Başkurdistan'dan gruplar katıldı. Etkinlikler TRT Avaz televizyonundan canlı yayınlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Denizli Belediyesi, Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı, ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin ortaklaşa organize ettiği ‘Türk Dünyası Kültür Şöleni’ ile bolluk ve bereketi müjdeleyen baharın gelişi muhteşem bir programla ile kutlandı.

EGS Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen şölene, Vali Abdülkadir Demir, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Mustafa Başkurt ve çok sayıda vatandaş ile Kazakistan Cumhuriyeti, Özbekistan, Çuvaşistan, Tataristan, Moldova Cumhuriyeti Gagavuz Yeri ve Başkurdistan Halk Dansları Toplulukları ve sanatçılar katıldı.
Denizli Valisi Abdülkadir Demir, yaptığı konuşmada, Türk dünyasını birbirine bağlayan çok güzel örnekler olduğunu belirterek, ''İnsanlar çok uzaklardan birlikte olduklarını hissediyorlar ama bu yeterli değil. Bizim bu temasları çok daha arttırmamız gerek. Bu çalışma çok önemli, Denizli'nin burada rol alması bizim için gurur kaynağı'' dedi.
Denizli Belediye Başkanı ve TDBB Başkan Yardımcısı Osman Zolan’da Türk dünyasının ortak bayramı olan Nevruz'u kutlamak kültür şenliğinde bir araya geldiklerini belirtti.
Başkan Zolan şöyle konuştu: ''Nevruz, Orta Asya'dan Balkanlara kadar uzanan coğrafyanın milli bayramıdır. Bizde bu şölende olmak istedik. Türkiye'de değişik illerinde etkinlikler yapıldı bugün bu etkinliklerin finalini Denizli’de yapıyoruz. Biz sonuç itibariyle aynı ağacın dallarıyız. Belki kimimiz doğuda bir dal, kimimiz batıda olan bir dal. Belki o dalların birbirinden haberi yok ama o meyvelerin tadı aynı. Bu etkinliklerin birbirimizi tanımıza vesile olacağına inanıyorum. Birbirimizin ortak kültürünü, bir ayrışma değil bir birleşme, zenginlik ve kardeşlik misafirlerimiz ağırlamak için olağan üstü çalıştık. Katılan herkese teşekkür ederim''
Konuşmaların ardından Kazakistan Cumhuriyeti, Özbekistan, Çuvaşistan, Tataristan, Moldova Cumhuriyeti Gagavuz Yeri ve Başkurdistan Halk Oyunları ekipleri gösterilerini sundu. Ses sanatçıları da Türkçe ve kendi dillerinde şarkılar seslendirdi. Türk Dünyası Nevruz-Kültür Şöleni'nin sonunda şölene katılan halk dansları topluğu ve sanatçılara çeşitli hediyeler verildi. Programın ardından katılımcılar demir döverek nevruz ateşi üzerinden atladı.


+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr