Gerçek Gibi Tatbikat

Denizli Belediyesi, Türkiye daha önce hiçbir kurum ve kuruluşun düzenlemediği bir ilke imza atarak gece yangın ve kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi. Nefesleri kesen tatbikat, gerçeği aratmadı.
İtfaiye Müdürlüğü, İtfaiye Haftası etkinlikleri kapsamında Bahçelievler Hizmet Binası’nın bahçesinde Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Yangınların ve doğal afetlerin gece de olabileceği ihtimaliyle gece yarısı tatbikat düzenlendi.
Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Başkan Yardımcılarından Mustafa Gökoğlan, İtfaiye Müdürü İlyas Tuncer, tatbikatı izlemeye gelenler arasında yer aldı. Bu arada tatbikata çok sayıda itfaiye personeli katıldı. Tatbikatta ilk olarak, binanın zemininde meydana gelen yangına müdahale ve üst katlarda mahsur kalan vatandaşların kurtarılması yer aldı. İtfaiye, son teknolojik cihazlar kullanarak 10 saniyede yangını söndürdü. akaryakıt tankının alev alması ve nasıl söndürüldüğü yer aldı. Yukarı katta mahsur kalan vatandaşlarda, itfaiye görevlilerince güvenli şekilde aşağıya indirildi. Doğalgaz vanasından çıkan yangın ise tatbikatın diğer parçasıydı. Ekipler, anında yangın yerine gelerek önce doğalgaz vanasını kesip ardından da yangını söndürdü. Akaryakıt yangınlarının da ne kadar büyük tehlikelere yol açacağının konu edildiği tatbikatta ekipler büyük bir başarı göstererek hatasız yangını söndürdü.
Tatbikatta, bina içinde ve dışında çıkan yangının söndürülmesi, yüksel binalarda mahsur kalanların kurtarılması da yapıldı. İtfaiye görevlileri, kendilerini izlemeye gelen yakınları ver mahalle sakinlerinden tam not aldı ve büyük bir güven verdi. Bu arada her hangi bir olumsuzluğa karşı 112 acil servis ekipleri de hazır bulundu.
-TÜRKİYE’DE İLK-
Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, tatbikat sonrası değerlendirme yaptı. Yangınların ve doğal afetlerin sadece gündüz çıkmadığına dikkat çeken başkan Zolan, ‘Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Yangınlar sadece gündüz olmaz. Afetler sadece gündüz olmaz. Gece de bu olumsuzlukla karşılaşabiliriz. Onun için gece tatbikatı yaptık. Denizli itfaiyesi Avrupa itfaiyesinde ne varsa cihaz ve donanımıyla aynı varlığa sahiptir. Makine ve araç parkı anlamında dört dörtlüktür. Ama hedef bitmez. Daha iyisi için çalışmaya devam ediyoruz. Bunu yanında bizim ekipmanlarımızı kullanacak olan personelimiz, yangına depreme, boğulmaya ya da kazaya karşı düzenli tatbikat yapmaktadır. En büyük gücümüz itfaiyeci ordumuzdur. İnsanların mal ve can güvenliği anlamında kendilerine çok teşekkür ediyorum. Hayatın bir gerçeği o da her türlü olumsuzluğa kendimizi hazırlamalıyız. Denizli Belediyesi İtfaiyesi de her zaman göreve hazır olduğunu bizlere gösterdi’ dedi.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr