Ana Sayfa Kültür & Sanat Gösteri ve Etkinlikler 2011 Mehmet Akif Ersoy Yılı

2011 Mehmet Akif Ersoy Yılı

Denizli Belediyesi, 2011 Mehmet Akif Ersoy’u Anma Yılı nedeniyle bir dizi etkinlik düzenledi. Belediye, ünlü fikir adamı, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günleri kapsamındaki 4 gün süren etkinliklerle tam not aldı.
Anma günleri, Mehmet Akif Ersoy’u konu alan ve 1 hafta süren sergiyle başladı. Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’ndaki fotoğraf sergisinde fotoğrafların yanı sıra o dönemde gazetelerdeki haberler ve mecmualara da yer verildi.
Gerek sergiye katılanlar ve gerekse hafta boyunca salondaki etkinliğe katılanlar, şair Mehmet Akif Ersoy hakkındaki bilgilerini tazeleme fırsatı buldu. Sergi açılışında ayrıca İstiklal Marşı hakkında belgesel gösterimi yapıldı.
Etkinliklerde 2 de panel düzenlendi. PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Edebiyat Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Çetişli’nin oturumu yönettiği panelde, PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Ünak, Mehmet Akif ve İstiklal Marşını Doğuran Şartlar ve PAÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Şerif Kutludağ İstiklal Marşımızın Ruh Dünyası konularında bilgi verdi.
Yönetmen Mesut Uçakan’ın hazırladığı Mehmet Akif Ersoy belgesel gösterimi de etkinliklerde izleyenlere sunuldu.
Denizli Belediyesi’nin Mehmet Akif Ersoy’u Anma günleri kapsamındaki 2. bir panel gerçekleştirdi. Dr. Necmettin Turinay Mektuplarında Mehmet Akif, Mehmet Çetin de Mehmet Akif Ersoy kimdir?, Mustafa Nadit Önay Türk sinemasında İstiklal Marşı ve dönemi ile Mustafa Karakaya Çöle düşen şair konuları işlendi.
Anma günlerinin sonunda ise İstiklal Marşı'nın şairi Ersoy'un 7 ciltlik eseri ‘Safahat’tan yola çıkarak hazırlanan ‘Safahat: Akif dönüyor. Ya siz, neredesiniz?’ isimli oyun sergilendi. Uğur Uzunok'un yazdığı, Hilali Hasanov'nun yönetmenliğini üstlendiği tek perdelik oyunda, Mehmet Akif Ersoy'u oyuncu Ahmet Yenilmez canlandırdı. Oyun izleyenlerden büyük beğeni kazandı.
Denizli Belediyesi, Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günleri kapsamında düzenlenen tüm etkinliklerde, kültür yayınlarından Emin Akif Ersoy tarafından yazılan ‘Babam Mehmet Akif Ersoy’ kitabını izleyicilere hediye etti.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr