Ana Sayfa Kültür & Sanat Gösteri ve Etkinlikler 2010 yılı 'Kültür Yayınları' tanıtıldı

2010 yılı 'Kültür Yayınları' tanıtıldı

Denizli Belediyesi Kültür Yayınları düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı. Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Denizli'de yetişip ismini dünyaya duyuran bilim adamları, tarihçiler, sporcular ve zanaatkarların anlatıldığı kültür yayınları hazırladıklarını belirterek, hedeflerinin Denizli'nin ortaya çıkmamış, bugünlere ve gelecek nesillere anlatılmamış, tanıtılmamış hiç bir zenginliğinin kalmaması olduğunu söyledi.
Başkan Zeybekci, Denizli Belediyesi Kültür Yayınları'nın tanıtımı dolayısıyla belediye meclis salonunda düzenlediği basın toplantısında, Denizli'nin tarihine mal olmuş kişileri gün yüzüne çıkarmak için çalışma başlattıklarını bildirdi.

Çalışmalar kapsamında Denizli'de yetişip ismini dünyaya duyuran bilim adamlarını, tarihçileri, sporcuları, zanaatkarları anlatan 6 kitap basıldığını ifade eden Zeybekci, milli mücadele döneminin önemli isimlerinden Müftü Ahmet Hulusi Efendi, İstiklal savaşının Denizlili milli kahramanı Fahri Akçakoca Akça, dünya ve olimpiyat şampiyonu güreşçi Hasan Güngör, Türk Ocağı tarafından 1988'de düzenlenen Merkez Efendi sempozyumunun bildirileri, Denizli'de ahilik ve Denizli üzerine Dr. Şerif Kutludağ'ın yazdığı şiirlerin basımını gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Denizli'nin tarihi zenginliklerini ilköğretim çocuklarından başlayarak, yaşlılara kadar herkesin öğrenmesini istediklerini vurgulayan Zeybekci, ''Denizli'nin tarihi kimliklerini çocuklara öğretmek için çocuk kitapları bastıracağız. Denizli'de tarihi anlamda ismi duyulan kişiler için etkinlikler düzenleyeceğiz'' dedi.

Tarihi zenginlikler ortaya çıkıyor

Denizli'yle alakalı olarak bugüne kadar yapılmış olan bütün bilimsel çalışmaları Denizli Belediyesi Kütüphanesi'nde bir araya getirmeyi planladıklarını anlatan Zeybekçi, belediyenin önümüzdeki yıl kültür, sanat ve tarih çalışmalarını yoğunlaştıracağını kaydetti.

Tarihin tohumlarını gün yüzüne çıkarmak için kültür-sanat ve tarih alanında daha aktif çalışacaklarına dikkati çeken Zeybekci, şöyle konuştu: ''Denizli Belediyesi olarak 2004 yılında göreve geldiğimiz andan itibaren Denizli'nin tarihiyle ilgili zenginliklerin kaybolmaması için çalışmalar yaptık. Tarihi eserlerin restorasyonu, tarihi kimliklerimizin hayat bulması için çalıştık. Hedefimiz Denizli'nin ortaya çıkmamış, bugünlere ve gelecek nesillere anlatılmamış, tanıtılmamış hiçbir zenginliğimiz kalmaması. Denizli'nin kültür, sanat ve edebiyatta, zanaatte, kahramanlıkta, Denizli'nin geçmişinde ne varsa bunu bulup çıkartmamız lazım. Bunları bulup çıkarttığımız zaman bu topraklarda çok daha güçlü oluruz. Bu eserler bizim topraklarımızın tapusu. Bunlar bizim milli kimliğimizin birer hücresi, kandamlası.''

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr