Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller Denizli 4. Ege Aşıklar Bayramı'nda Muhteşem Final

Denizli 4. Ege Aşıklar Bayramı'nda Muhteşem Final

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 4.sü düzenlenen ve 2 gün süren Denizli 4. Ege Aşıklar Bayramı, muhteşem final programıyla sona erdi.
Denizli Büyükşehir Belediyesi, geleneksel hale getirdiği ve bu yıl 4.'sünü düzenlediği Ege Aşıklar Bayramı’yla Türkiye’nin çeşitli yörelerinden 20, yurtdışından da 6 aşığı bir araya getirdi.
Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’ndaki final gecesine, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hüdaverdi Otaklı ve çok sayıda izleyen katıldı.
Gecede Denizlili Ozan Nihat, tüm aşıkları ve türkü dostlarını sazıyla sözüyle selamlayarak hoş geldiniz dedi. Yaklaşık 3 saat süren programda halk ozanları atışma, koçaklama, doğmaca şiir, doğmaca türkü, sözlü ve sazlı güzelleme ve taşlama dallarından örnekler sundu. Ozan Nihat'ın, Denizli Anadolu Lisesi ve Gazi Üniversitesi'nde okumakta olan iki öğrencisinin tamamen kendi ürünleri olan şiirlerini seslendirmeleri de izleyicilerden büyük alkış aldı.
Değerlerimize sahip çıkıyoruz
Programın sonunda sahneye davet edilen Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, böylesi keyifli bir geceyi yaşatan ozanlara ve izleyenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında şöyle devam etti: " Denizli'mize geldiniz, ayaklarınıza sağlık, şeref verdiniz. Bizi güzelliklerimize, özümüze, köklerimize götürdünüz. Atalarımızdan yadigar olan o müziği, güzelliği, sanatı bizlerle buluşturdunuz. İnşallah bu güzellikleri yaşayıp, yaşatacağız. Özellikle gençlerimizi, çocuklarımızı, bu güzelliklerle buluşturacağız. Biz başka devletlerin değerleriyle değil, özümüze, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarsak ancak o zaman biz olmaya devam ederiz. Biz bu düşüncelerle dedik ki eğer gençlerimiz, bizim gençliğimiz olacaksa eğer, bu duygularımız, bu inancımız devam edecekse eğeri değerlerimizi çocuklarımıza ve gençlerimize öğretmemiz ve yaşatmamız gerekiyor. Boş bırakırsak, değerlerimize sahip çıkmazsak, çocuklarımız ve gençlerimiz başka milletlerin değerleriyle değerlenir, bizim çocuklarımız olmaktan çıkar. Biz bu düşüncelerle aşıklar bayramını başlattık ve 4 yıldır da sürdürüyoruz. Bu bizim öz kültürümüzdür, geldiğimiz yerdir. Bizim geldiğimiz yerden, köklerimizden beslenmemiz gerekiyor. Ağızlarına sağlık . Yüreklerine sağlık. Aşıklarımız iki gündür Denizli'de öğrencilerimizle, gençlerimizle buluştu. İki akşamdır güzelliklerle buluştuk ve hep duygulandık. İnşallah 5.sinde de hep beraber buluşacağız. "

Çok daha büyük bir organizasyona imza atacağız
Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin kültürel değerleri gelecek nesillere taşıma konusunda kurumsal bir misyonu olduğuna dikkat çeken Başkan Zolan, " Bizim olan değerler nasıl bize sapasağlam geldiyse, bize düşen de bu değerlerimize sahip çıkıp, eksiltmeden, bilakis üzerine daha fazlasını koyarak geleceğe aktarmaktır. Onun için biz acizane bunu yapmaya çalışıyoruz. Sayın Ozan Nihat Denizli'mizin aşığı, ozanı. O bize bu konuda ışık tuttu, yol gösterdi. Bu işe sahip çıktı. Bu güzel organizasyona daha fazla katılımı sağlamak adına Denizli'nin eksiği olarak gördüğümüz salon ihtiyacını da seneye gideriyoruz. Sayın Bakanımızın ismini verdiğimiz Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi'nin yapımı büyük bir hızla devam ediyor. Tamamlandığında o salonlarda sizleri misafir edeceğiz. Ben tekrar ayaklarınıza, yüreklerinize sağlık diyor, gittiğiniz yerlerde oralardaki kardeşlerimize kucak dolusu selamlarımızı iletiyorum. İnşallah birliğimiz, beraberliğimiz devam etsin. Kardeşliğimiz baki olsun" dedi.

Program sonunda Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan aşıklara plaket takdim edip tek tek hatıra fotoğrafı çektirdi.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr