Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller Denizli 4. Uluslararası Ege Aşıklar Bayramı Başlıyor

Denizli 4. Uluslararası Ege Aşıklar Bayramı Başlıyor

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından 29-30 Nisan tarihlerinde bu yıl 4.sü düzenlenecek olan Denizli 4. Uluslararası Ege Aşıklar Bayramı'nda yurdun değişik yörelerinden ve Türk Dünyası'ndan 26 halk ozanı bir araya gelecek.
Türklerin tarih sahnesine çıkışından beri var olan, Türkün öz kültürü ‘Aşıklık Geleneği’nin yöremizde de gelişmesi, yaygınlaşması için düzenlenen Denizli 4. Uluslararası Ege Aşıklar Bayramı 29 Nisan’da başlayacak ve 2 gün sürecek.
Türk Dünyası'ndan ve Türkiye'nin farklı yörelerinden 26 halk Ozanı'nı bir araya getirecek olan Denizli 4. Uluslararası Ege Aşıklar Bayramı ile ilgili bilgiler veren Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hüdaverdi Otaklı," 29-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Denizli 4. Uluslararası Ege Aşıklar Bayramı her yıl olduğu gibi bu yılda büyük bir coşku içerisinde gerçekleştirilecek. Aşıklık geleneği kültürümüzün temel taşlarından birisidir. Halk sanatının, edebiyatının ve folklorunun en temel dinamiklerinden olan aşıklık geleneğinin yaşatılması açısından son derece önemlidir. Yaşadıkları toplumların değerleriyle üzülen,onların sevinçleriyle neşelenen bir yapıları vardır. Kopuz, Saz, Bağlama tellerinin Türkçe’nin özünü yansıtıyor. Bu geleneğin gelecek kuşaklara aktarılması ve milli kültürün kalıcılığı açısından büyük önem arz etmektedir. Aşıklar Bayramı'na Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve Türk Dünyası'ndan 26 halk aşığı katılacak. Aşık ve aşıklık edebiyatının değişmez gösterilerinden olan atışma ve dudak değmez ile hem çalıp hem de atışma yapılacağı sanatlarını icra edecekler. 29 Nisan Salı saat: 20:30’da Çatalçeşme Oda Tiyatrosu'nda başlayacak olan Denizli 3. Uluslararası Ege Aşıklar Bayramı 30 Nisan Salı günü saat 20:30’da Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda devam edecektir. Etkinliğimiz ücretsiz olup tüm halkımız davetlidir" dedi.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr