Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller Denizli Böyle Festival Görmedi

Denizli Böyle Festival Görmedi

Denizli Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası Medeniyetler İttifakı Geleneksel Sporlar Festivali’nin 3. günkü gösterileri, nefesleri kesti. Sumo güreşçilerinin gösterileri ve strongmenlerin tır çekmesi festivale ayrı bir renk kattı.
   Denizli Belediyesi Spor Toto Spor Kompleksi’ni dolduran binlerce kişi heyecan dolu anlara tanıklık etti. Geleneksel kıyafetleriyle alana çıkan atlı okçuların gösterisi izleyenlerden büyük alkış aldı.
  Festivalin 3. günü yine dolu dolu geçti. 3 farklı yerdeki etkinliklerde binlerce kişi festivalle coştu. Spor Kompleksini dolduran binlerce kişi heyecan dolu anlara tanıklık etti. Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan da festivali izlemeye gelenler arasında yerini aldı. Festivalde atlı okçuların gösterileri ise bir başka güzellikteydi. Farklı ülkelerden gelen yaklaşık 25 atlı okçu, geleneksel kıyafetleri ile izleyenlere unutulmaz bir gösteri sundu.
   Öte yandan Rahvan Binicilik Yarışları da yapıldı. Gökbörü Karşılaşmaları ise festivalin diğer etkinlikleri arasında yer aldı. Denizli Belediyesi Spor Toto Spor Kompleksinde gerçekleştirilen etkinliklerde Kırgızistan ve Kazakistan'dan gelen sporcuların oynadığı Gökbörü, çekişmeli mücadelelere sahne oldu. Halk arasında 'Post kaçırma' olarak da bilinen Gökbörü oyunu izleyenler tarafından büyük ilgi gördü.
  Festivalin Pamukkale’deki bölümünde ise strongmenlerin TIR’ı çekmeleri büyük heyecan yarattı. Buradaki etkinliğe Denizli Valisi Abdülkadir Demir ve Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan da katıldı. Strongmenlerden 150 kg ağırlığındaki Tarmo Mıtt, parke taşlı yolda 9 ton ağırlığındaki TIR’ı 20 metre götürmeyi başardı. Ardından 142 kg ağırlığındaki Anastas Abrutıs da yine aynı şekilde TIR’ı 20 metre hareket ettirdi.
   Festival etkinliğini son bölümü öncesinde 25 ülkeden ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden festivale katılanlar Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan’ı makamında ziyaret etti. Başkan Zolan, festivalin kültürlerarası kaynaşmaya büyük katkı koyduğunu belirterek, ‘Festivalimize katılıp bu coşkuyu bizlere yaşattığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Umarım Denizli’den memnun kalırsınız. Medeniyetler İttifakı Geleneksel Spor Festivali bizim için son derece önemlidir. Amacımız, çocuklarımıza ata sporumuzu öğretmek, gelecek nesillerin bilgisine sunmak ve aynı zamanda kentimizin dünyadaki çeşitli ülkelerde tanıtımına katkı koymaktır. İnşallah ülkenize döndüğünüzde her biriniz gönüllü Denizli elçisi olursunuz ve ülkenizdeki dostlarınızla burada yaşadığınız güzellikleri anlatırsınız. Festivale katılarak bu coşkuyu bizlere yaşattığınız için hepinize teşekkür ediyorum’ dedi.
   Daha sonra Başkan Zolan, grup temsilcilerine, grup temsilcileri de Başkan Zolan’a çeşitli hediyeler sundu.
  Etkinliklerin diğer bölümünü ise Çınar Meydanı’nda düzenlendi. Japon sumocular Kayımozi Sait, Kenyu Oızuki, Junichiro Naukamura, Etsuro Suzuki ve Atsushı Hori meydanı dolduran binlerce kişiye geleneksel güreş kıyafetleriyle sumo oyunu sergiledi. Bazı gruplar da ülkelerini özgü oyunu oynadı.
   Daha sonra strongmenler Vusal Mardanov, Gıorgı Doınjashvılı, Sergıu Mırzenco, Voldmyr Reksha, Rolands Gulbis, Hamza Prımov, Bartlomıej Damıan Bak, Tarmo Mıtt, Anastas Abrutıs ve Nıcky Whealan, koca bir tırı Denizli Belediyesi ve Denizli Valiliği arasındaki Gazi Bulvarı’nda sırayla 20’şer metre çekti. Kortej eşliğindeki etkinlikte, çeşitli ülkelerden oluşan 50 atlı süvari ve okçular da yürüyüşe katılarak renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldu.
Festival coşkusu hafta sonuna kadar devam edecek.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr