Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller Geleneksel Sporlar Festivali’nin ilk günü nefes kesti

Geleneksel Sporlar Festivali’nin ilk günü nefes kesti

Denizli Belediyesi’nin, bu yıl ilkini düzenlediği Uluslararası Medeniyetler İttifakı Geleneksel Sporlar Festivali’nin başladı. Festivalin açılış etkinliğinde karşılaşan atlı cirit takımları, sergiledikleri performansla nefes kesti.
Denizli Belediyesi’nin, Gençlik Spor Bakanlığı, Denizli Valiliği, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ve TRT desteğiyle bu yıl ilkini düzenlediği Uluslararası Medeniyetler İttifakı Geleneksel Spor Oyunları Festivali başladı. Festivalin ilk gününde karşılaşan atlı cirit takımları, sergiledikleri performansla hem nefesleri kesti hem de izleyenlere unutulmaz anlar yaşattı.

Denizli Belediyesi Spor Kompleksi’nde başlayan festivalin açılış etkinliğinde Erzurum Atlı Spor Kulübü ile Sivas Atlı Spor Kulübü’nün müsabakası oldukça çekişmeli geçti. Müsabakayı Sivas takımı kazandı.

Denizli Belediyesi Spor Toto Spor Kompleksi’nde bugün başlayan oyunlara 25 ülkeden 450 sporcu katılıyor. 10-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalin ilk gününde vatandaşlar ve öğrenciler oyunlara yoğun ilgi gösterdi. Atlı ciritin yanı sıra aba güreşi, sumo güreşi, atlı kızak gibi oyunların da oynanacağı festival 14 Ekim’de yapılacak final müsabakalarıyla sona erecek.

Geleneksel Sporlar Festivali’nin ilk gününde atlı cirit oynayanları izlemeye Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, 11. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Memduh Hakbilen, Denizli Emniyet Müdürü Zeki Bulut, vatandaşlar ve çok sayıda öğrenci geldi. Festivalin ilk gününde yaklaşık 5 bin kişinin izlediği açılış etkinliğinde konuşan Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, “Denizli’miz böylesine bir festivali hak ediyordu. Biz de Denizli için en güzelini yapmaya çalıştık. Bize bu süreçte destek olan herkese teşekkür ediyorum. Festival, dünyanın dört bir tarafından birçok sporcuyu bir araya getirdi. Amacımız, Denizli’yi dünyaya tanıtmak ve geleneksel sporlarımızın çocuklarımız ve yeni nesil tarafından öğrenilmesine bilinmesine katkı sunmaktır” dedi.

Denizli Valisi Abdülkadir Demir ise, festivalde sergilenecek olan oyunların tüm medeniyetlerin değişik oyunları olduğunu belirterek, bu oyunların Türkiye’de ilk olduğunu kaydetti. Konuşmaların ardından başlayan oyunlarda Sivasspor ile Erzurum Atlı Spor Kulübü karşılaştı. Vatandaşların meraklı gözlerle izlediği Atlı Cirit oyunu sırasında heyecanlı anlar yaşandı. Oyun gereği birbirlerine ellerindeki ciritlerle fırlatan, takımlar özellikle öğrenciler tarafından ayakta alkışlandı. Dört gün sürecek oyunların son gününde final müsabakaları yapılarak dereceye giren sporculara çeşitli ödüller verilecek.

Festivale, Türkiye, Türkmenistan, Moldova, ABD, Malezya, Hindistan, Özbekistan, İran, Gürcistan, İsveç, Azerbaycan, Almanya, Litvanya, Avusturya, Estonya, Ukrayna, Polonya, İrlanda, Letonya, Japonya, Güney Kore, Kırgızistan, Bulgaristan, Ürdün, Başkurdistan’dan 450 sporcu katılırken festivalin kortej yürüyüşü 11 Ekim 2012 Perşembe günü saat 17:00’de Valilik önünden başlayarak Denizli Belediyesi’nde son bulacak. 14 Ekim’e kadar sürecek festival programında Atlı Cirit Türkiye Şampiyonası, Rahvan Binicilik Gösterisi Müsabakası, Atlı Kızak Gösterisi, Göbörü Gösterisi, Yabancı Sporcuların Gösterisi, Matrak Türkiye Şampiyonası, Şalvar Güreşi Şampiyonası, Kuşak Güreşi Şampiyonası, Aba Güreşi Şampiyonası, Aşırtmalı Aba Güreşi Şampiyonası ile Pamukkale’de Strongman Tır Çekme ve Sumo gösterisi bulunuyor.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr