Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller Dünya Ülkeleri Sporcuları Denizli'de Buluşuyor

Dünya Ülkeleri Sporcuları Denizli'de Buluşuyor

Denizli Belediyesi’nin, Gençlik Spor Bakanlığı, Denizli Valiliği, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ve TRT desteğiyle bu yıl ilkini düzenleyeceği Uluslararası Medeniyetler İttifakı Geleneksel Spor Oyunları Festivali 10 Ekim 2012’de başlıyor ve 25 ülkeden 450 sporcuyu buluşturuyor.
   Festival heyecanı, Denizli Belediyesi Spor Toto Spor Kompleksi’nde 10 Ekim 2012/Çarşamba günü saat 11:00’de Atlı cirit oyunlarıyla başlayacak ve 14 Ekim 2012/Pazar günü saat 13:00’da    Sumo Güreşi ile Strongman gösterisiyle sona erecek.
   Festivale, Türkiye, Türkmenistan, Moldova, ABD, Malezya, Hindistan, Özbekistan, İran, Gürcistan, İsveç, Azerbaycan, Almanya, Litvanya, Avusturya, Estonya, Ukrayna, Polonya, İrlanda, Letonya, Japonya, Güney Kore, Kırgızistan, Bulgaristan, Ürdün, Başkurdistan’dan sporcular katılacak.
   Festivalin ilk günü 10 Ekim 2012/Çarşamba günü Atlı Cirit Türkiye Şampiyonası yapılacak. 11 Ekim 2012/Perşembe günkü program ise 10:00’da başlayacak. Gün boyu sürecek programda Atlı Cirit Türkiye Şampiyonası, Atlı Sporlar Gösteri Müsabakası düzenlenecek. Saat 17:00’da ise Valilik önünden Denizli Belediyesi önüne kadar kortej yürüyüşü yer alıyor.
Festivalin 12 Ekim 2012/Cuma günkü programı da 09:30’da başlayacak ve gün boyu sürecek. Programda Atlı Cirit Türkiye Şampiyonası, Rahvan Binicilik Gösterisi Müsabakası, Atlı Kızak Gösterisi, Göbörü Gösterisi, Yabancı Sporcuların Gösterisi, Matrak Türkiye Şampiyonası, Şalvar Güreşi Şampiyonası, Kuşak Güreşi Şampiyonası, Aba Güreşi Şampiyonası, Aşırtmalı Aba Güreşi Şampiyonası ile Pamukkale’de Strongman Tır Çekme Gösterisi bulunuyor.
    13 Ekim 2012/Cumartesi günkü program ise Matrak Türkiye Şampiyonası ile başlayacak. Saat 11:00’da başlayacak programda, Şalvar Güreşi Şampiyonası, Kuşak Güreşi Şampiyonası, Aba Güreşi Şampiyonası, Aşırtmalı Aba Güreşi Şampiyonası, Sumo güreşi ve Strongman gösterisi yer alacak. Festivalin son günü 14 Ekim 2012/Pazar günü ise Atlı Cirit 3.lük ve 4. müsabakası, Rahvan Binicilik Gösterisi Müsabakası, Atlı Cirit Final Müsabakası, Göbörü Gösterisi, Yabancı Sporcuların Gösterisi, Matrak Türkiye Şampiyonası, Şalvar Güreşi Şampiyonası, Kuşak Güreşi Şampiyonası, Aba Güreşi Şampiyonası, Aşırtmalı Aba Güreşi Şampiyonası ve Sumo güreşi ve Strongman gösterisi var.
   -FESTİVAL TRT’DE CANLI YAYINLANACAK-
    Uluslararası Medeniyetler İttifakı Geleneksel Spor Oyunları Festivali’nin önemli bir bölümü TRT ekranlarından canlı olarak yayınlanacak. Denizli Belediyesi’nin düzenlendiği festival, 4 gün boyunca dünyanın dört bir tarafından izlenebilecek. 
   TRT’nin ilk canlı yayın programı Denizli Belediyesi Spor Toto Spor Kompleksi’ndeki 12 Ekim 2012 Cuma günü saat: 14:00-15:15 arası düzenlenecek Kuşak Güreşi yarışmasıyla başlayacak. 13 Ekim 2012 Cumartesi saat 12:30-13:30 arası Sumo güreşi ve Strongman gösterisi de yine TRT’den canlı yayınla dünyaya sunulacak. TRT’nin 14 Ekim 2012/Pazar günü de yine canlı yayın programı yer alıyor. Saat: 12:30-13:00 Atlı Kızak Gösterisi ile Saat: 13:00-14:00 arasındaki Atlı Cirit Final Müsabakası TRT ekranlarından canlı sunulacak.
    -TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA SES GETİRECEK-
Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan festivali hakkında bilgi verdi. Herkesi festival programına davet eden Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, şöyle dedi:
‘Festival, dünyanın dört bir tarafından birçok sporcuyu bir araya getirecek. 25 ülkeden 450 sporcunun gelmesini bekliyoruz. Amacımız, Denizli’yi dünyaya tanıtmak, geleneksel sporlarımızın çocuklarımız ve yeni nesil tarafından öğrenilmesine bilinmesine katkı sunmaktır. Türkiye’de ve dünyada ses getirecek bir festival olacak. Festivalle Türkiye’de değil dünyada benzeri olmayan geleneksel spor oyunlarını başlatmış olacağız. Burada geleneksel oyunlarımızın ne olduğunu hem çocuklarımıza hem dünyaya göstereceğiz. Ek olarak dünyadaki bir kısım ülkelerdeki spor oyunları da burada düzenlenecek. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, tüm vatandaşlarımızı festivale bekliyoruz’ dedi.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr