Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller Festival Coşkusu Sona Erdi

Festival Coşkusu Sona Erdi

Denizli Belediyesi’nin bu yıl 27. sini düzenlediği Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali, muhteşem gala programıyla sona erdi. Binlerce tiyatrosever, bir hafta süren festivalde tiyatroya doydu.
Denizli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organize ettiği 27. Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali bir hafta sürdü ve kent festival boyunca renkli görüntülere sahne oldu.
Festivade KKTC, Makedonya, Bulgaristan, Azerbaycan ve Rusya’dan 5’i yabancı olmak üzere toplam 19 grup yer aldı. Denizli Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı festivalde, Belediye Sanat Merkezi’nde gala programı düzenlendi. Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Şamil Çınar ve Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, galayı izlemeye gelenler arasında yer aldı. Denizli Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncuları, galada “Tiyatro Yeniden” oyununu sergiledi.
Festivalin en renkli oyunu ise AC Sahne Sanatları oyuncularının sahneye uyarladığı ‘Orda Kimse Var mı’ oyunuydu. 17 Ağustos depreminde yaşananların anlatıldığı oyun büyük beğeni aldı. Oyuncuların büyük bir bölümünün 17 Ağustos depremini yaşamış olması oyuna ayrı bir önem verdi. Oyunda müteahhit rolünü oynayan Cenap Küçüksu, 17 Ağustos depreminde oğlunu kaybettiğini söyledi. Oyunun Proje Yönetmeni Müşerref Kahvecioğlu ise ablasını ve eniştesini depremde kaybettiğini 11 yaşındaki oğullarını ise kendisi büyütüp 23 yaşına getirdiğini açıkladı. Oyunun yazarı ve yönetmeni Harun Acar ise 17 Ağustos depreminde evinin enkazından sağ olarak kurtarıldı. Oyun, sahnedekileri ağlattığı gibi bazı oyuncuları da gözyaşlarına boğdu. Bu arada oyunun danışmanlığını ise Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara yapıyor.
Galada ise Denizli Belediyesi Şehir Tiyatrosu da yıllar önce tiyatro yapan grup üyelerinin yarım kalan oyunlarını yıllar sonra devam ettirmelerini izleyicilere aktardı. Oyunun ardından Rusya ve Makedonya grupları gösteri sundu.
Başkan Yardımcısı Çınar ve Vali Yardımcısı Ertekin, galanın ardından oyunculara plaket takdim etti. Başkan Yardımcısı Çınar, festivalin kültürleri birleştirmesi kadar Denizli’nin tanıtımına da büyük katkı sağladığını belirtirken vali yardımcısı Ertekin, kentin sanayi ve turizm alanındaki başarısını kültürel faaliyetlerde de gösterdiğini dile getirdi.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr