Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller Türkiye'nin İlk Cam Festivali

Türkiye'nin İlk Cam Festivali

Denizli Belediyesi, Denizli'nin diğer kentlerine örnek olacak yeni bir projeye imza attı. Türkiye'nin ilk ‘Cam Festivali’ olma özelliğindeki Denizli Cam Festivali, başladı.
Festival, Denizli Belediyesi ve Karma Tasarım Atölyesi işbirliğiyle gerçekleşti.
Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda başlayan festivale, İsveç'ten Julie Anne Denton, İngiltere'den Sally Carver, Avustralya’dan Christian Arnold, Türkiye'den Doç. Dr. Mustafa Ağatekin ve cam sanatçısı Ahmet Özdeniz, konuk olarak katıldı.
Festivalin ilk gününde sanatçılar gösteri sundu. Denizli Belediye Başkan Vekili Sezai Günalp, başkan yardımcısı Şamil Çınar ve önceki belediye başkanı Nihat Zeybekci de izlemeye gelenler arsında yerini aldı.
Sezai Günalp, Denizli’nin sanayi alanındaki şöhretini cam alanında da göstermesi gerektiğini belirterek, ‘yurt içinden ve yurt dışından katılan değerli katılımcılar bugün çok mutlu bir gün. Belediyemizin uygulamaya geçirdiği festivalimize hoş geldiniz. Cam bilindiği üzere insanın tarihi kadar eskidir. İnsan var oluşundan beri cam var. Kıyamete kadar da var olacak özlü bir malzemedir. Dünyada bu camı katma değeri çok yüksek olarak üreten merkezler var. Denizli’de de sanayideki şöhretimizi bu konuda da odaklamak istiyoruz. Festivalin hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum’ dedi.
Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Şamil Çınar da, festivale gösterilen ilgiden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Cam festivalinin Türkiye’de ilk olmasının ayrı bir önem taşıdığını kaydeden başkan yardımcısı Çınar, ‘Denizli Belediyesi olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirip cam sektörünün gelişmesi ve Denizli’den başlayıp ülkemize yeni bir sektör olması adına bu festivali düzenliyoruz. Özellikle bir önceki belediye başkanımız Nihat Zeybekci’nin bizden istediği bu festivali gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Aramızda bulunan tüm katılımcılara teşekkür ediyorum’ dedi.
Denizli Belediyesi önceki başkanı Nihat Zeybekci ise 1-2 yıldır üzerinde çalışılan bir projenin hayata geçtiğini kaydederek, camı önce Denizli’nin sonra tüm Türkiye’nin ve dünyanın fark etmesi için yola çıkıldığını söyledi.
Cam Festivali’ne katılanlar, cam boncuk yapımı denemesi aktivitesine katıldı. Çocuklar için yüz boyama ve cam şişe boyama aktiviteleri gerçekleştirildi.
İsveçli cam sanatçısı Julie Anne Denton ve Denizli Cam Genel Müdürü Mehmet Rabuş da festivalin ilk günüde bir konferans verecek.
İkinci gün, sanatçıların çalışmalarının yanı sıra, Anadolu Üniversitesi'nin farklı bir cam tekniği olan ‘patte de verre’ uygulaması gerçekleştirilecek. Cama dekor yapma, tanıtım filmleri gösterimi ve ateş dansçılarının gösterisi günün diğer etkinlikleri olacak. Avustralyalı cam sanatçısı Christian Arnold ve endüstri ürünleri tasarımcısı Oya Akman Şenocak'ın konuşmacı olarak katılacağı konferans günün bir başka etkinliği olacak.
Festivalin son gününde sanatçılar gösterilerini sürdürürken, camı çubukla çekip ebru yapma ve cam dekor çalışması gerçekleştirilecek. Anadolu Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mustafa Ağatekin ve Lucio Bubacco da konferansla cam sanatını anlatacaklar. Festival boyunca parçaları üretilecek olan cam heykelin de açılışı yapılacak.

-CAM SERGİSİ AÇILACAK-
Bu arada, festival dolayısıyla Ahmet Özdeniz, Camekan Atölyesi (Gamze Araz Eskinazi/Yasemin Sayınsoy), Christian Arnold, Ebru Susamcıoğlu Yücel, Yrd. Doç. Dr. Ekrem Kula, Emel Vardar, Erkin Saygı-Ruhcan Topaloğlu Cam Atölyesi, Araş. Gör. Esin Küçükbiçmen, Fatih Duruerk, Gaye Döşer, Heyacan Ural, İnci Karakaş, Julie Anne Denton, Köksal Türker, Lale Özer, Araş. Gör. Mehmet Aydın, Mehmet Kömürcü, Menekşe Bilgiç, Merve Yörükçü, Doç. Dr. Mustaf a Ağatekin, Ömür Duruerk, Özlem Ercan, Sally Carver, Semrin Korkmaz, Tülin Akgül, Yeşim Sanatçı ve Anadolu Üniversitesi Cam Bölümü öğrencilerinin eserlerinin yer alacağı ‘Cam Sergisi’ açılacak.
Denizli Cam ise sergiyi Çeşm-i Bülbül arşivinden seçkin parçalar ile renklendirecek.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr