Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller Barışın ve Kardeşliğin Dili Türkçe

Barışın ve Kardeşliğin Dili Türkçe

Denizli Valiliği, Denizli Belediyesi ve TRT işbirliğiyle bu yıl ikincisi düzenlenen Türkçevizyon Uluslararası Türkçe Müzik Festivali kapsamında Pamukkale Antik Tiyatro’da gerçekleşen ‘Türkçevizyon Festival Konseri’ barış ve kardeşlik mesajlarıyla güç birliğine dönüştü. Festival için Denizli’ye gelen 25 ülke sanatçıları şarkılarını savaşsız bir dünya için söyledi.
Bu yıl ikincisi düzenlenen Türkçevizyon Uluslararası Türkçe Müzik Festivali son günlerde yaşanan olumsuzluklara inat güç birliğine dönüştü. Denizli Valiliği, Denizli Belediyesi ve TRT işbirliğiyle gerçekleştirilen festival kapsamında Pamukkale Antik Tiyatro’da yapılan ‘Türkçevizyon Festival Konseri’’nde barış ve kardeşlik mesajları verildi.

Denizlili şehit nedeniyle sessiz bir şekilde kortej yürüyüşü ile başlayan festivalin ikinci gününde İsrail’in Filistin’e yardım taşıyan gemilere yönelik gerçekleştirdiği saldırı festivale katılan 25 ülke sanatçıları tarafından da verilen mesajlar ile kınandı. Yaşanan terör olayları ve ardından İsrail’in gerçekleştirdiği saldırıya tepki veren sanatçılar TRT Avaz ve TRT Müzik’den canlı olarak yayınlanan konserde tüm dünyaya mesajlarını Türkçe olarak verdi. Sahneye gelen tüm sanatçılar yaşanan terör olaylarını ve saldırıyı kınarken şarkılarını barış ve kardeşlik için söylediklerini belirtti.


Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Denizli Milletvekili Mehmet Salih Erdoğan, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci ve TRT Radyo Dairesi Başkanı Şenol Göka’nın izlediği konserde Pamukkale Antik Tiyatro’yu dolduran binlerce Denizlili de sanatçıların mesajlarına alkışlarıyla destek verdi.

Konser sonrasında 25 ülkeden gelen sanatçılar sahnede bir araya gelerek bir kez daha barış ve kardeşlik tablosu oluştururken Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, yaptığı konuşmada festivalin birleştirici gücünü görmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Festivali organize eden Denizli Belediyesi’ne ve Başkan Nihat Zeybekci’ye teşekkür eden Kavaf, “ Bu güzel festivali dünya barışına katkı koyacak bir adım olarak görüyorum. Umuyorum ki daha uzun yıllar sürecek bu festivalin bu gece yaşanan coşkusu hiç bitmeyecek” dedi.


Farklı kültürleri Denizli’de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirten Denizli Valisi Yavuz Erkmen ise festivale emeği geçen herkese teşekkür etti. Barış ve kardeşlik için burada olanlara hoş geldiniz diyen Erkmen, “ Milli birliğimize kast edenleri ve dünya barışını bozanları kınıyoruz. Ulu Önder Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ sözünün geçerli olması temenni ediyoruz. Bu gece bunun bu kadar zor olmadığını gösterdikleri için de tüm konuklara bir kez daha teşekkür ediyoruz” dedi.

Denizli Valiliği, Denizli Belediyesi ve TRT’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği bu organizasyonun son günlerde yaşananlar göz önüne alındığında ne denli önemli bir işleve sahip olduğunun bu gece görüldüğüne dikkat çeken Başkan Zeybekci, “ Ortaya çıkan tablo son derece önemli. Barışın kardeşliğin dillendirildiği bu gece de amacımız tam da buydu. Kültürler arası diyaloğun gelişmesi için çıktığımız yolda ne kadar önemli bir iş yaptığımız bir kez daha kanıtlandı. Ağızlardan barış ve kardeşlik sözcükleri döküldü. İçte ve dışta bizim huzurumuzu kaçırmak isteyenler var. Ama biz bu gece onlara gerekli mesajı vermiş olduk. Bizim huzurumuzu kaçırmak isteyenlere fırsat vermeyeceğimizi gösterdik. Yardım için yola çıkanlara yapılan zalimliği devlet terörünü kınıyoruz. Barış istiyoruz, kardeşlik istiyoruz ve bunu da bu gece tüm dünyaya gösterdik” diye konuştu.


Konuşmaların ardından katılımcı ülke sanatçılarına teşekkür plaketleri verildi.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr