Ana Sayfa Projelerimiz Eğitim Destek Çocuklara En Önemli Eğitim Denizli Belediyesi'nden

Çocuklara En Önemli Eğitim Denizli Belediyesi'nden

Denizli Belediyesi, onbinlerce çocuğa, güncel yaşantının bir parçası olan trafik konusunu hem teorik hem de pratik olarak, hizmete sunduğu trafik eğitim parkında öğretiyor. Böylece, küçük yaşta trafik kurallarını öğrenen ve uygulamasını bir yaşam biçimine dönüştüren çocuklar, büyüklere de örnek olarak trafikten kaynaklanan kazaların da önüne geçiyor. Trafik Eğitim Parkı’nda bu güne kadar 15 bin çocuk eğitim aldı.
  Denizli Belediyesi'nin 7.000 m2 alanda geçen yıl hizmete sunduğu trafik eğitim parkı, çocukların eğitimindeki büyük bir eksikliği de dolduruyor. Eğitim parkına katılan on binlerce çocuk burada, yaşamın her anında kendilerine fayda sağlayacak bilgileri öğreniyor. 
  Trafik Eğitim Parkı’nda çocuklara, önce uzman eğitimciler tarafından teorik eğitim ardından da trafik polisleri eşliğinde uygulamalı trafik eğitimi veriliyor. Çocuklar eğitim için Denizli Belediyesi'nin tahsis ettiği araçlarla öğretmenleri eşliğinde trafik eğitim pistine getiriliyor. Buradaki teorik eğitimde, trafik kuralları, yayalar ve sürücülerin trafikteki sorumlulukları, genel trafik eğitimi ile trafikte karşılaşılan olumsuz durumlarda ne yapılması gerektiği anlatılıyor. Ardından da tüm çocukların teorik bilgilerini pekiştirinceye kadar uygulamalı eğitime geçiliyor. Çocuklar dönüşümlü olarak, bazen akülü araçlarda sürücü, bazen de kaldırımda yaya yada sürücü yanında yolcu oluyor. Bu arada trafik eğitim parkında, normal bir trafikte seyir halindeyken karşılaşılan tüm detaylar da düşünüldü. Pistin farklı noktalarında trafikte yer alan bütün trafik levhalarını görmek mümkün. Bu alanda minyatür bir kent bulunuyor. Konutlar, hastane, okul, anfi tiyatro, kavşaklar, yaya geçitleri gibi yapıların da yer aldığı bu alan çocukların görerek eğitimi benimsemesine katkı sunuyor. Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü de kendi planlı eğitimlerini Denizli Belediyesi Trafik Eğitim Parkı’nda gerçekleştiriyor.
15 bin çocuk eğitim aldı
   Trafik eğitim parkında bugüne kadar ana okulları da dahil olmak üzere ilkokullardaki öğrencilerinin büyük bir kısmı eğitim aldı ve almaya devam ediyor.
Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli'de yaşayan çocukların trafik bilgi ve becerilerinin artırılması ve trafik kurallarına uymanın davranış haline getirilmesi amacıyla parkın hizmet verdiğini söyledi.
  Başkan Zolan: "Çocuklarımızı hayata hazırlıyoruz"
   Bugüne kadar birçok çocuğun küçük yaşta bu eğitimi alarak yaşam boyu kullanacağı bilgiler edindiğini kaydeden Başkan Zolan, şöyle dedi:
   'Gelecek nesillerin kentsel ve sosyal yaşantı içinde karşılaşacakları durumları küçük yaşlarda tecrübe etmeleri ve eğitim almaları için farklı uygulama alanları oluşturduk. Bunlardan bir tanesi de trafik eğitim parkımızdır. Burada çocukların eğitimi için bütün ayrıntıları düşünüp bu parkta yer verdik. Burası gelecek nesillere önemli kazanımlar sağlayacak. Yaşam standartlarının yükseltilmesi ve toplumsal gelecekleri açısından trafik eğitimi çok önemlidir. Çocuklarımızın trafik bilgi ve becerilerinin artırılması, trafik kurallarına uymanın davranış haline getirilmesini amaçlıyoruz. Bilindiği üzere geçen yıl Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi açılışı yapıldı. O günden bugüne 15 bin dolayında çocuğumuz burada eğitim aldı. Verilen trafik eğitimleriyle kazaların daha da azalacağına inanıyorum. Pistin içerisinde akülü arabalar, ışıklı, ışıksız kavşaklar, yaya geçitleri var. Aynı zamanda pistin farklı noktalarında trafikte yer alan bütün trafik levhalarını koyduk. 
  Parkın bir bölümünde ise minyatür bir kent bulunuyor. Konutlar, hastane, okul, anfi tiyatro gibi yapıların da yer aldığı bu alanda çocuklarımıza hem trafik eğitimi veriliyor hem de sosyal yaşantıya hazırlanıyor. Biz trafik eğitimi almayan çocuğumuzun kalmaması için bütün çocuklarımızı parkımıza bekliyoruz. Türkiye'deki diğer trafik eğitim parklarından farklı bir konseptte yapılan bu tesise, çocukları ile birlikte gelen anne ve babaların keyifli zamanlar geçirmeleri amacıyla da parkın çeşitli kısımlarına yeşil alanlar, yürüyüş yolları, oturma grupları, jimnastik köşeleri ve süs havuzları yaptık.'

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr