Ana Sayfa Projelerimiz Eğitim Destek Tarih böyle sevdirilir

Tarih böyle sevdirilir

Denizli Belediyesi Anadolu’yu vatan yapan Türk kadınlarının öncüsü Selçuklu Komutanı Yıldız Bey’in kızı Fatma Yıldız, Denizli fatihi Server Gazi ve Mehmet Gazi ile ünlü tıp alimi Merkez Efendi’nin çizgi romanlarını bastırdı.
Fatma Yıldız, Server Gazi ve Mehmet Gazi ile Merkez Efendi’nin hayatlarının anlatıldığı çizgi romanları çocuklara ücretsiz dağıtan Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, “ Bizim kahramanlarımız sanal değil gerçek” dedi. “Bu isimler bizim gerçek kahramanımız, Lara Croft, Shera, Heman, Batman, Süperman, Örümcek Adam gibi hayal ürünü değil” diyen Başkan Zolan, çocukların geçmişte yaşayan Denizlili kahramanları öğrenmesi için 3 kitaptan oluşan çizgi roman serisi hazırlattıklarını söyledi.


II. Haçlı seferi sırasında Denizli ve çevresini koruyan ve Türk Jandark’ı olarak anılan Selçuklu Komutanı Yıldız Bey’in kızı Fatma Yıldız, Denizli’nin Türk toprağı olmasını sağlayan Selçuklu komutanları Mehmet Gazi ve Server Gazi ile ünlü alim Merkez Efendi’nin hayatlarını anlatan çizgi romanlar Bahattin Atak tarafından hazırlandı. Çocuklara ücretsiz olarak dağıtılan çizgi romanlarla yabancı ülkelerin hayal ürünü kahramanları yerine Denizli’nin kahramanlarının öğretilmesi hedeflendi.

“Bizi biz yapan değerler”

Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Fatma Yıldız, Mehmet Gazi, Server Gazi ve Merkez Efendi’nin kentin gerçek ataları olduğunu vurguladı. Başkan Zolan, “Bir çok çocuk yabancı ülkelerin ortaya çıkardığı Lara Croft, Shera, Heman, Batman, Süperman, Örümcek Adam gibi kahramanları biliyor. Ama bunlar hayal ürünü oysa Fatma Yıldız bizim gerçek kahramanımız, Lara Croft gibi sanal değil. Bu vatan uğruna mücadele edip şehit düşen Server Gazi, Mehmet Gazi, Fatma Yıldız bizim gerçek kahramanlarımız. Bunları daha iyi öğrenip okuyacağız” dedi. Zolan, “Bizi biz yapan değerlerimiz var, güzelliklerimiz, kahramanlarımız var. Denizli’ye ve milletimize hizmet etmiş iyi ve başarılı insanlarımız var. Bunların çoğunu tanımıyoruz. Ama başka milletlerin hayal ürünün kahramanlarını tanıyoruz. Biz kendi kahramanlarımızı bilmezsek onlar bizim kahramanlarımız olur. Geçmişimizdeki kahramanlarımızı bilmek zorundayız” diye konuştu. Denizli’nin bize yurt olmasını sağlayan insanların hayatlarını anlatan çizgi romanların bir solukta okunacağını işaret eden Başkan Zolan, “Merkez Efendi, Denizli’de dünyaya gelen bir alim. Hayat hikayesi, tıp anlamındaki buluşları bugün bile inceleniyor, dikkate alınıyor” dedi.

Fatma Yıldız’ı örnek gösterdi

Özellikle kızlara seslendiğini kaydeden Başkan Zolan, Türk Jandark’ı olarak anılan Selçuklu komutanı Yıldız Bey’in kızı Fatma Yıldız’ı örnek göstererek, “Fatma Hanım, düşmanlara karşı savaşmış bir beyin kızı ve mezarı Server Gazi ve Mehmet Gazi gibi Denizli’de. Bu da bizim ayrı bir değerimiz. Bu değerlerimizi okuyarak bizim ne kadar güçlü olduğumuzu, millet olarak neleri başarabileceğimizi öğrenmiş olacağız” diye konuştu.


+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr