Ana Sayfa Projelerimiz Eğitim Destek Gençlik Meclisi'nden Bir Dil Bir Kültür Projesi

Gençlik Meclisi'nden Bir Dil Bir Kültür Projesi

Denizli Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi, ‘Bir Dil Bir Kültür Projesi’ kapsamında 10 yabancı ülkeden gelen eğitmenlerle Denizli gençlerine İngilizce öğretiyor.

    Gençlik Meclisi, söz konusu eğitmenlerin katılımıyla Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya, yabancı eğitmenlerin yanı sıra çok sayıda öğrenci ilgi gösterdi.
   
Gençlik Meclisi Başkanı Davut Karaca, meclisin daha önce başarıyla uyguladığı çeşitli projeler hakkında bilgi vererek meclisi eğitmenlere ve öğrencilere tanıttı. Bir Dil Bir Kültür Projesi Koordinatörü Ozan Çelik de, proje kapsamında derslerin nasıl yapılacağı ve İngilizce eğitiminin amacı hakkında detaylı bilgi sundu.
  
Toplantıda ayrıca öğrencilere yabancı stajyerler de tanıtıldı.
-PROJENİN ÖZETİ-
  
AİESEC aracılığıyla 10 farklı ülkeden yaşları 18 ile 26 arasında değişen yaklaşık 10 yabancı gönüllü stajyer eğitmen, 14 Ağustos tarihine kadar 5 haftalığına Denizli’ye geldi. Eğitmenler, daha önceden düzenlenecek program ve müfredat çerçevesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygun görülen Denizli Lisesi C Bloğunda Denizli gençlerine İngilizce dersleri verecek. Dersler ayrıntılı dil bilgisi derslerinden daha ziyade çok konuşma ve konuşturma üzerine olacak.
  
Dersler 10’ar kişilik sınıflarda haftada 4 gün 3’er saat olarak toplamda 60 saat işlenecek. Derslerde tercümanlık gerektirecek durumlarda Pamukkale Üniversitesi Yabancı Dil Bölümü’nde okuyan gönüllü öğrenciler eğitim boyunca derslere eşlik edecek.
  
Yurtdışından gelen yabancı stajyerlerin konaklaması ise tamamen derslere katılan öğrencilerden gönüllü olanlarda kalacak. Yabancı eğitmenler, öğrencilerin evinde dönüşümlü olarak konaklayacak. Gelen eğitmenlerin proje süresince 30 farklı ailede kalması hedeflenmektedir. Bu bağlamda İngilizce öğreniminde süreklilik ve kültür paylaşımı da sağlanacak. Proje sonunda 10 farklı yabancı kültür Denizli gençliğine ve onların ailelerine tanıtılırken aynı zamanda da 10 farklı yabancıya Türk kültürü ve Denizli kültürü tanıtılmış olacak.
  
Denizli Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin söz konusu projesine Denizli Belediyesi, AİESEC ve Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü de destek olmaktadır. Ayrıca, Denizli Aksiyon Derneği projeye sponsor olarak destek vermektedir. 
  
Dersler Denizli Lisesi C blokta işlenmekte olup projeye katılmak isteyen öğrenciler Denizli Belediyesi Kültür Sosyal Müdürlüğü’nden ayrıntılı bilgi alabilir.


+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr