Ana Sayfa Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının 81. Yılı

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının 81. Yılı

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 5 Aralık 1934'te Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıldönümünde kutlanan "Kadın Hakları Günü" dolayısıyla mesaj yayımladı. Başkan Zolan, kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanınmasının cumhuriyet tarihinin en önemli reformlarından biri olduğunu söyledi.
04.12.2015
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 5 Aralık 1934'te Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıldönümünde kutlanan Kadın Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Zolan, mesajında batılı bir çok ülkede kadınların İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra seçme ve seçilme hakkına kavuşabildiğini ancak Türkiye'de bunun 1934 yılında kabul edilmesinin Türk kadınına verilen değerin en güzel örneği olduğunu kaydetti. Türk kadının 81 yıl önce Türk siyasi hayatında söz sahibi olmaya başladığının altını çizen Başkan Zolan, "Bizleri canından ve ruhundan bir parça olarak gören ve tüm hayatını yaşamımızın daha iyi olması için fedakarca harcayan Türk kadını, tüm tarihimiz boyunca önemli ve saygın bir konuma sahip olmuştur" dedi.

Türk kadınının Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün sayesinde 5 Aralık 1934'te; medeniyetin beşiği denilen bir çok Avrupa ülkesinden de önce seçme ve seçilme hakkına kavuştuğunu anlatan Başkan Zolan, "Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını tanıyan yasanın kabulü cumhuriyet tarihimizin en önemli reformlarından biri olmuştur. Bu yasa ile kadınlarımız 81 yıl önce Türk siyasi hayatında yerini almış ve her geçen gün bir adım daha ileriye doğru ilerlemeye devam etmektedir" diye konuştu.

Başkan Zolan, "Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak kadınlarımızın attığı her adımda yanlarında olmayı sürdüreceğimiz gibi yaptığımız tüm projelerde de yine birlikte hareket edeceğiz. Kadınlarımızın, hayatın her alanında aktif ve güçlü bireyler olması için desteğimizi var gücümüzle göstereceğiz. Yaşamımızın her anında, doğumdan ölüme varlıklarıyla bizleri onurlandıran, desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 81. yıldönümünü kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim" dedi.
.