Ana Sayfa Türk basınında sansürün kaldırılmasının 107. yılı

Türk basınında sansürün kaldırılmasının 107. yılı

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Türk basınında sansürün kaldırılmasının 107. yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
24.07.2015
Türk basınında sansürün kaldırılması nedeniyle bir mesaj yayımlayan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, iletişim araçlarının teknolojik gelişimler ile hızla ilerlemesi sonucu basın dinamiklerinin de yenilendiğine dikkat çekti. Günümüzde yaşanan teknolojik ilerlemeler sayesinde, dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan bir gelişmeyi kısa bir süre içinde basın kaynaklarından öğrenilebildiğini vurgulayan Başkan Zolan, "Dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmeleri aktarmak için gece gündüz demeden çalışan basın mensubu arkadaşlarımızın; özel hayata ve kişilik haklarına saygılı, doğru ve tarafsız haberleri, demokrasimizin temel taşlarından biridir” ifadelerini kullandı.


Yazılı ve görsel basının güçlü konumda olmasının ülkelerin medeniyet seviyesini belirlediğini belirten Başkan Zolan, “Modern ve çağdaş toplumların ifade özgürlüğü ve haber alma kaynağı; bağımsız, duyarlı ve etkin bir şekilde çalışan yazılı ve görsel basındır. Büyük bir özveriyle çalışan basınımızın isimsiz kahramanları da, meslek ilkeleri, ahlaki değerleri ve sorumlu yayıncılık bilinci sayesinde toplumumuzun aydınlanmasını sağlar" diye konuştu. Kamuoyunun doğru ve sağlıklı bir şekilde bilgilendirilmesinde basının çok önemli bir role sahip olduğunu kaydeden Zolan, "24 Temmuz 1908'de Türk basınında sansürün kaldırılmasının 107. yılı vesilesiyle dünyanın en zor ve en çok sorumluluk isteyen mesleği olan gazetecilik görevini yerine getiren tüm basın çalışanlarına başarılar diliyorum” dedi.
.