Ana Sayfa Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının 80. Yılı

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının 80. Yılı

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının 80. Yıldönümü dolayısı ile bir mesaj yayımladı. Başkan Zolan, bir ülkede yaşayan kadınların siyasette ve yerel yönetimlerde söz sahibi olmasının, o ülkenin medeniyet düzeyinin göstergesi olduğunu ifade etti.
04.12.2014
Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının 80. Yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında, Türk kadınının toplumsal hak ve yönetimde söz sahibi olması temelinin 5 Aralık 1934'te atıldığını belirterek, “Dünyanın bir çok ülkesinde kadınların seçme ve seçilme hakkı, düşünce aşamasında bile değilken 80 yıl önce Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınması ile bu fikir Türkiye'de yasal hale gelmiştir" dedi. Bir ülkede yaşayan kadınların siyasette ve yerel yönetimlerde söz sahibi olmasının, o ülkenin medeniyet düzeyinin de göstergesi olduğuna dikkati çeken Başkan Zolan, "Siyasette, iş dünyasında, kısacası hayatın her alanında kadının varlığı bir ülke için her zaman önemlidir. Kadınların fırsat ayrımcılığına uğramadan hayatın her alanında görünür hale gelmesi, bir ülkenin refahı, huzuru, barış içinde yaşaması ve üretkenliğinin artmasının da kaynağıdır. İnsan hakları ve demokrasi kavramı kadının yönetimde söz sahibi olduğu şartlarda daha da güçlenir. Bu nedenle kadına yönelik şiddet ve negatif ayrımcılık ancak bir toplumun ilerleyişinin körelmesine hizmet eder" dedi.

Başkan Zolan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tarihimizin her döneminde saygın bir yere sahip olan kadınlarımız, ortaya koydukları başarılarla Türk kadınının gücünü tüm dünyaya göstermiştir. Bizler de Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak kadınlarımızın temel hak ve demokrasi adına attığı her adımda yanlarında olmaya ve yerel yönetim için ürettiği fikirlerin takipçisi ve uygulayıcısı görevini yerine getirmeye devam edeceğiz. Kadınlarımızın eğitimde, sanatta, sporda, iş dünyasında, sosyal yaşamda ve ekonomide olduğu gibi, siyasette de hak ettikleri yere geleceklerine olan inancımla, bu anlamlı günü en içten dileklerimle kutlarım."
.