Ana Sayfa Basın Bayramı mesajı

Basın Bayramı mesajı

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Türk basınında sansürün kaldırılmasının 106'ıncı yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
24.07.2014
Basın sektörü çalışanlarının 24 Temmuz Basın Bayramı'nı kutlayan Başkan Zolan, yayımladığı mesajında, bağımsız ve tarafsız olarak, toplumun bilinçlendirilmesi ve demokrasinin gelişmesi için canla, başla, yağmur, çamur demeden her türlü zor şartlar altında mücadele eden basın çalışanlarının demokratik hayatın vazgeçilemez unsurları olduğunu kaydetti. Türk basınından sansürün kaldırılmasının 106'ıncı yıldönümü olan 24 Temmuz 1908'in çok önemli bir tarih olduğuna işaret eden Başkan Zolan, şunları belirtti: "Basın, toplumun bilgilendirilmesi, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması ve kamuoyu adına doğruların araştırılmasının yanında, demokrasinin de temel yapı taşıdır. Gelişmiş demokrasilerdeki en önemli özgürlüklerden biri olan basın özgürlüğünün var olabilmesi, basının haber alma ve yaymasının önündeki engelleri kaldırmakla mümkündür."


Basının sadece tek bir çevrenin değil her kesimin sesi olması gerektiğine dikkati çeken Başkan Zolan, "Basınımıza düşen en büyük görev basın meslek ilkeleri doğrultusunda, toplumsal sorumluluk bilinci içerisinde, insan haklarına ve toplum değerlerine, milli birlik ve bütünlüğümüze saygılı davranmaktır" dedi. Bugüne kadar Denizli'nin ortak menfaatleri için gayret sarf eden basın mensuplarına teşekkür eden Başkan Zolan, "Tüm proje ve faaliyetlerimizi, tarafsız habercilik anlayışıyla, yerel ve ulusal alanda kamuoyuna ulaştıran Denizli basınının ilkeli, açık ve hür yayın anlayışı benimsemesi takdire şayandır. Basınımızın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Denizli'nin hak ettiği yere ulaşmasına önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle sansürün kaldırılışının 106’ıncı yıldönümünü ve Basın Bayramı’nı kutlar, tüm basın çalışanlarına başarılar dilerim" ifadesini kullandı.
.