Ana Sayfa Başkan Zolan:" Geçmişimizin yok olmasına müsaade etmeyeceğiz"

Başkan Zolan:" Geçmişimizin yok olmasına müsaade etmeyeceğiz"

Külahçıoğlu Un Fabrikası, İbrahim Çallı Sanat Evi, Konyalıoğlu Konağı, Balcı Evi, Sürücü Evi Osmanbey Konağı, Merzeci Un Fabrikası. Denizli Belediyesi tarafından restore edilerek eski ihtişamına kavuşturulan bu tarihi binalar artık yaşayan birer mekan haline getirildi. Yapılan tüm bu çalışmalar ile kent belleğine sahip çıktıklarını belirten Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, "Denizli'de hiç bir tarihi değerin yok olmasına müsaade etmeyeceğiz. Biz yaptığımız tüm bu çalışmalarla hem geçmişimize hem de geleceğimize sahip çıkıyoruz" dedi.
22.01.2014
Denizli Belediyesi Tarihe Sahip Çıkıyor
Kent belleğinde önemli bir yeri olan tarihi mekanları birer birer restore ederek yok olmalarının önüne geçen Denizli Belediyesi geçmişle geleceği buluşturuyor. Külahçıoğlu Un Fabrikası, İbrahim Çallı Sanat Evi, Konyalıoğlu Konağı, Balcı Evi, Sürücü Evi Osmanbey Konağı ve Merzeci Un Fabrikası'na yeniden hayat veren Denizli Belediyesi bu konuda da örnek uygulamalara imza atıyor. Zamana yenik düşen ve bakımsızlıktan yok olmaya yüz tutmuş binaları alarak yeniden yaşayan mekanlar haline getiren Denizli Belediyesi, kent insanının takdirini toplarken ayağa kaldırılan tarihi binaların eğitim alanında kullanılmasını sağlıyor. Yaptığı restorasyonlar sonrasında Külahçıoğlu Un Fabrikası'nı konservatuara, İbrahim Çallı Sanat Evi'ni tiyatro eğitimlerine, Merzeci Un Fabrikası'nı gençlik merkezine, Balcı Evi'ni bebek müzesi ve kişisel gelişim eğitimlerin verildiği bir merkeze dönüştüren Denizli Belediyesi, hem tarihe sahip çıkıyor hem de bu mekanların kamu tarafından kullanılmasını sağlıyor.
Kentin Tarihi Hafızasını Diriltmek Gerek
Bu kentin değerlerine sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, " 10 yıldır biz bu şehrin var olan değerlerinin yok olmasına müsaade etmiyoruz. Tarihi değerlerlere hep sahip çıkıyoruz çıkmaya da devam edeceğiz. Bu değerleri geleceğe taşımak için ne yapılması gerekiyorsa yapıyoruz. Geçmişten bize kalan bu tarihi mekanları yeniden yaşayan bir mekan haline getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Biz aslında geçmişle geleceği buluşturuyoruz. Geçmişten gelen değerlerimizi değiştirmeden gelecek nesillere aktarmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Külahçıoğlu Un Fabrikası, İbrahim Çallı Sanat Evi, Konyalıoğlu Konağı, Balcı Evi, Sürücü Evi Osmanbey Konağı, Merzeci Un Fabrikası. Bu değerler bir zamanlar virane haldeyken şimdilerde bu kentin insanlarına hizmet ediyor. Çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız 7'den 70'e herkes buralardan yararlanıyor. Yaptığımız bu çalışmaların yanı sıra halen Atalar Mahallesi'nde bulunan Necdet Bilge Evi ile Cezmi Ökten Evi’nin restorasyonunu gerçekleştiriyoruz. Bu iki mekanı diğerleri gibi halkımızın kullanımına açacağız. Kentin tarihi hafızasını diriltmek gerek. Nerde bir tarihi değer varsa biz oradayız o mekanı kente kazandırmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız" dedi.
.