Ana Sayfa Bu sergi mutlaka görülmeli

Bu sergi mutlaka görülmeli

Denizli Belediyesi, Ödemiş Belediyesi ve Pamukkale Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Ödemiş Belediyesi Kent Arşivine ait 'Milli Mücadele ve Yunan Ordusu'nun Anadolu'da Bıraktıkları' konulu sergi düzenlenen tören ile açıldı.
01.11.2013
Denizli Belediyesi, Ödemiş Belediyesi ve Pamukkale Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Ödemiş Belediyesi Kent Arşivine ait 'Milli Mücadele ve Yunan Ordusu'nun Anadolu'da Bıraktıkları' konulu sergi Denizli Belediyesi Turan Bahadır Sergi Salonunda düzenlenen tören ile açıldı. Törene Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Ali Değirmenci, Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağcı, , Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Berber, Pamukkale Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Mithat Aydın ve çok sayıda davetli katıldı.


Daha önce Balıkesir, Burhaniye, Uşak, Bergama ve Ödemiş’te sergilenip 20 bin kişi tarafından ziyaret edilen sergide Yunan işgali sırasındaki şimdiye kadar görüşmemiş siyah-beyaz fotoğraflar, belgeler ve objeler yer alıyor.

Büyük bir kısmı orijinal olan ve işgal yıllarına ait 70 fotoğraf, İzmir’in işgali sırasında İtalyan ressamın 11 imitasyon tablosu ve her biri Yunan Genelkurmayı'nda kayıtlı Yunan Ordusu’nun Anadolu’da unuttuğu savaş araç gereçleri, Ödemiş'teki Yunan Birliği'nin mızıka takımına ait enstrümanlar, Ödemişli Rum kadınlara ait nazarlık, kolye ucu, broş, yüzük, kemer, gibi ziynet eşyaları, Yunan askerlerince kullanılmış dürbünler, eski Türkçe İncil, ve Ödemişli Tevfik Fikret Bey'in TBMM Ordularının İzmir'i kurtardığı 9 Eylül 1922 günü manifaturacılar çarşısının girişine astığı elde dikilmiş olan Türk Bayrağı 9 Kasım tarihine kadar Turan Bahadır Sanat Merkezi'nde sergilenecek.


70'den fazla fotoğraf ve objeler sergilenecek
Açılış öncesinde sergi ile ilgili kısa bir konuşma yapan Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin," 'Milli Mücadele ve Yunan Ordusu'nun Anadolu'da Bıraktıkları' isimli sergimizin Denizli'de açılarak Tarih severlerin beğenisine sunulması ve Denizli Belediyesi'nin bu kapsamda bizimle işbirliği içinde olarak destek vermesi bizleri mutlu etti. Serginin Denizli'de açılmasını sağlayan Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan'a teşekkür ediyorum" dedi.
Tarihi Dokuya Her Zaman Sahip Çıkıyoruz
Açılışta konuşan Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Ali Değirmenci ise "Ödemiş Belediyesi Kent Arşivine ait 'Milli Mücadele ve Yunan Ordusu'nun Anadolu'da Bıraktıkları' konulu sergi'nin Denizli'de açılması bizleri mutlu etti. Denizli Belediyesi Tarihi dokuya her daim önem vermiş ve bu noktada üzerine düşeni her zaman fazlası ile yapmaya çalışmıştır. Serginin açılması noktasında destek veren Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağcı, Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Berber, Pamukkale Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Mithat Aydın'a teşekkür ediyorum. Tüm Denizli halkını 9 Kasım tarihine kadar Turan Bahadır Sanat Merkezi'nde açık kalacak sergiye davet ediyorum" diye konuştu.

Yapılan Konuşmaların ardından Başkan Yardımcısı Ali Değirmenci tarafından Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin ve Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Berber'e teşekkür plaketi verilerek serginin açılış kurdelesi kesildi.
.