Ana Sayfa Aile Kavramı Ancak Bu Kadar Güzel Anlatılabilirdi

Aile Kavramı Ancak Bu Kadar Güzel Anlatılabilirdi

Denizli Belediyesi, Ailemi Seviyorum Projesi kapsamında, evlilik okulunun yanı sıra eğitim toplantılarını da sürdürüyor. Denizli Belediyesi, söz konusu eğitim toplantıları kapsamında Araştırmacı Yazar Cemal Nur Sargut’u vatandaşlarla buluşturdu.
12.02.2013
  PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki “Aile Olmak” konulu toplantıya ilgi fazlaydı. Salonda hiç boş yer kalmadı ve birçok kişide salon dışına kurulan görüntülü sistemle toplantıyı izledi.
   Toplantıya Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan’ın eşi Berrin Zolan da katıldı. Araştırmacı Yazar Sargut, Hz Muhammed’in aile yaşamından örnekler vererek konuşmasına başladı. Aile ve insan olabilme konusunda Hz. Peygamber'den örnekler vererek konuyu açıkladı.
Yazar Sargut, aile konusundaki anlatımıyla herkesi kendine hayran bıraktı. Akıcı bir dil kullanarak yaklaşık 3 saat konferans veren Yazar Sargut, dinleyenleri farklı alemlere götürdü. Toplantı boyunca herkesin ses çıkarmadan uzun süre Yazar Sargut’u dinlemesi dikkatleri çekti.
   -İNSAN OLMAK-
   İnsan olabilmek için herkesle iyi geçinme sanatının öğrenilmesi gerektiğini belirten Araştırmacı Yazar Sargut, şöyle dedi:
  “İnsan beşer olup insan olmanın gereğini yerine getirmek için bu aleme geldi. Ben diyerek, kendimizi bir varlık zanneden birisi olarak bu aleme geldik ama hiçbir şey olmadığımızı öğrenerek bu alemden gidiyoruz. Hz. Muhammed’in bize öğrettiği en büyük şey kul olma zevkidir. Kul, yaratılmış hiçbir varlıktan kendini üstün görmeyen bir varlıktır. Eğer insan, sokağa çıktığında varlıkları kendinden üstün görmüyorsa, o insan olamamış demektir. Yaratılmış her varlıkta yaratanın bir ismi, bir sıfatı vardır. Öyleyse yaratana ona göre muamele etmeliyiz.”
  -AİLE OLMAK-
   Hz. Mevlana’nın; “Evlilik el ele Allah’a gitmektir” diyerek ailenin önemine işaret ettiğine dikkat çeken Araştırmacı Yazar Sargut, “Evlilik el ele Allah’a gitmektir, eşlerin birbirine bakması değildir. Bizler eşlerimizin sıkıntılarını, dertlerini vakum gibi çekebilsek Hz. Hatice makamındayız demektir. Toplumsal problemlerin, sosyal sıkıntıların aile olamamaktan kaynaklandığını bilmeliyiz. Dengede olan kainat bir bütündür ve bütünü koruyan herşey devamlılığı sağlar. Kaderin bize eş olarak seçtiği kişinin hata ve yanlışlarına dahi aldırmamayı hal haline getirmemiz gerekir. Evlilikte en önemli noktalardan biri de karı koca arasında fark olmamasıdır. İkisi de sorumluluk altındadır. Aile içinde mutlaka herkes vazifesini idrak etmeli ve iş bölümü yapmalıdır. Yani eşler birbirini hoş görmeli ve mutlaka birbirine destek olmayı öğrenmelidir” dedi.
  Denizli Belediyesi’nin, aile konusundaki toplantılarının devam edeceği bildirildi.
.