Ana Sayfa Denizli-İzmir Tren Seferleri Başlıyor

Denizli-İzmir Tren Seferleri Başlıyor

Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, söz konusu hatta deneme seferleri yapan trenle yolculuk yaptı.
02.06.2011

Denizli-İzmir arasında 2008’de bakıma alınan tren yolunun yenilenmesinin ardından 9 Haziran 2011’den itibaren tren seferleri yeniden başlıyor.
Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Denizli Milletvekilleri Mehmet Yüksel ve Mehmet Salih Erdoğan, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, TCDD 3. Bölge Müdürü Sebahattin Eriş ve daire müdürleri, İzmir-Denizli tren seferinin Aydın’ın Buharkent ilçesi ile Denizli’nin Goncalı mahallesi arasındaki güzergahta yolculuk yaptı.
27 Mayıs 2009 tarihinde İzmir-Aydın arası, 19 Haziran 2010 tarihinde de Aydın-Nazilli arası demiryolu yenileme çalışmaları tamamlanmıştı. Nazilli ile Denizli’nin Goncalı mahallesi arasındaki 77 kilometrelik demiryolunun yenileme çalışmaları ise 1 Haziran 2011 tarihi itibariyle bitirildi. Protokol de trenin ilk seferine katıldı.
Vali Erkmen, Başkan Zolan ve beraberindekiler, Buharkent şehir merkezindeki tren garında demiryolu yenileme çalışmalarını inceledi. Protokol üyeleri, her bir vagonu 5 milyon dolara mal olan yeni trenle Denizli’ye hareket etti. Her biri klimalı olan ve rahat bir seyahat imkanı veren vagonlar 137 kişi kapasitelidir.
Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, en mutlu günlerden birisini yaşadığını belirterek, ‘Denizli-İzmir tren seferlerinin yeniden başlıyor olması mutluluk vericidir. Yaklaşık üç yıllık bir bekleme süresi yaşadık. Gördüğümüz konfor ve rahatlık da bu beklemeye değdiğini görüyoruz. Denizli-İzmir arasında artık konforlu yolculuklar başlıyor. Bu Denizli için çok önemli bir gelişmedir’ dedi.
Vali Erkmen de, 2008 yılından bu yana yapılamayan seferlerin yenilenen demiryolunda ve daha konforlu trenlerle tekrar başlayacak olmasından dolayı duyduğun memnuniyeti ifade ederek, ‘Demiryolu ulaşımında vatandaşımızın can güvenliği önemli bir sorundu. Eski demiryolunda raylar arasındaki traversler ağaç traversler olduğu için trenler sürat yapamıyordu. Sürat yapınca kazalar meydana geliyordu. Bunu önlemek için Ulaştırma Bakanlığı bu konuda bir karar alarak rayları ve traversleri yenileme çalışmalarına başladı. Daha önce İzmir’le Nazilli arası hizmete girmişti, bugün de Buharkent-Goncalı arasındaki çalışmalar tamamlandı. Haziranın 9’una kadar Denizli-Goncalı arası da tamamlanıp 9 Haziran tarihi itibariyle de Denizli-İzmir arası tren seferleri resmi olarak başlamış olacak. Hayırlı olmasını diliyoruz’ dedi.
Denizli-Sandıklı arasındaki çalışmaların ise yıl sonuna kadar bitirileceği bildirildi. Goncalı-Denizli arasındaki 10 kilometrelik demiryolunun yenileme çalışmaları sürüyor. 9 Haziran tarihine kadar bitirilmesi hedeflenen yenileme çalışmalarından sonra Denizli-İzmir tren seferleri başlayacak. Denizli-İzmir arasında ilk etapta üç gidiş üç geliş olmak üzere altı sefer yapılacak. Denizli’den İzmir’e 05:45, 08:35, 16:10 saatlerinde hareket edecek olan tren, İzmir’den de Denizli’ye 08:09, 14:20 ve 15:30 saatlerinde hareket edecek. Daha önce 6,5 saat süren Denizli-İzmir arası yenilenen demiryolu ve yeni trenlerle 4 saate inecek.

.