Ana Sayfa Denizli Belediyesi`nden Sokak Hayvanları Kliniği

Denizli Belediyesi`nden Sokak Hayvanları Kliniği

Denizli, sokak hayvanlarının kısırlaştırıldığı, aşılandığı ve parazit tedavilerinin yapıldığı modern sokak hayvanları kliniğine kavuştu.
06.06.2008

        Denizli Belediyesi tarafından yapılan ve diğer kuruluşlara örnek olabilecek Sokak Havyaları Kliniği, düzenlenen törenle hizmete sunuldu. Törene, Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Denizli Sokak Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Mustafa Özel ve eşi gönüllü veteriner Karen Özel ile çok sayıda protokol üyesi katıldı.

      Vali Erkmen, Sokak Hayvanları’nın sahipsiz olmadığını bundan sonra klinikte muayene ve bakımının yapılacağını belirterek, ‘Daha önce küçük depo gibi yerlerde bu işler yapılıyordu. Ama şimdi belediyemizin yaptırdığı bu klinikle sokak hayvanları başta olmak üzere tüm hayvanların tedavi, bakımı ve aşısı yapılacak’ dedi.

      Denizli Belediye Başkanı Zeybekci de, ‘Karen Özel, bu projenin mimarıdır. Biz hayvanları çok seviyoruz. Bu klinikte hayvanların bakımı yapılacak, kısırlaştırılacak, sahiplendirilecek veya doğal hayatlarına bırakılacak. Artık Denizli’de herkes, sahipsiz kedilerin ve köpeklerin bir sahibinin olduğunu bilecek. Bu klinik evlerinde hayvan besleyen hayvan dostlarına da hizmet verecek’ dedi. Sokak hayvanları Koruma Derneği adına konuşma yapan gönüllü veteriner Hekim Özel de, yapılan bir araştırmayla kısırlaştırılmamış bir köpekten 6 yılda 67 bin köpeğe ulaşılabileceğini söyledi. Diğer bir araştırmada ise kısırlaştırma ve aşılama yoluyla köpek sayısının 5 yılda yüzde 70 oranında azalacağına dikkat çeken Karel, Denizli’deki sokak hayvanlarından bugüne kadar 3000 sokak köpeğinin ve 1000 kedinin kısırlaştırıldığını sözlerine ekledi.

     -SOKAK HAYVANLARI KLİNİĞİ-

       Denizli Belediyesi’nin hizmete sunduğu Sokak Hayvanları Kliniği, 200 bin YTL’ye mal oldu. Klinikte, 1 ameliyathane odası, 16 sokak kedisi ve 28 köpek padoku bulunuyor. 3 veteriner hekim ve 7 personellin 24 saat esasına göre hizmet vereceği klinikten sadece sokak hayvanlarının değil evcil hayvanlarında tedavi, kısırlaştırma ve aşılaması yapılacak. Klinikte ayrıca, 2 sokak hayvanlarını toplama ekibi de yer alıyor.

.